Koty domowe, zwłaszcza niewychodzące, potrzebują ustronnego i higienicznego miejsca do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Większość posiadaczy kotów nie korzysta już z piasku w celu wypełnienia kuwety. Trudno było stosując go zachować czystość, a ponadto wyeliminować nieprzyjemny zapach. Na szczęście żwirek dla kota posiada walory, pozwalające załatwiać kotu naturalne potrzeby bez żadnych nieprzyjemnych dla człowieka skutków ubocznych. Jaki żwirek dla kota wybrać oraz na jakie cechy danego produktu zwrócić uwagę? Postaram się opisać dokładnie ten temat.
Spis treści
Czym powinien się charakteryzować najlepszy żwirek dla kota?
Spośród różnych cech konkretnych rodzajów żwirku, należy zwrócić szczególną uwagę na pewne właściwości, które pozwalają wybrać optymalny produkt dla nas (a raczej naszego kota).
Zbrylający żwirek
Dzięki niemu można szybko i dokładnie wybrać z kuwety nieczystości płynne, bez konieczności całkowitego wymieniania żwirku. Tylko niektóre rodzaje żwirków się zbrylają, zaś inne nie mają takiej cechy, niemniej nie oznacza to ich wady, jeżeli chodzi o żwirek silikonowy czy drewniany.
Skuteczność pochłaniania zapachów
To niezwykle ważna cecha, ponieważ wpływa na komfort domowników. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, że niektóre żwirki są w stanie pochłaniać nieprzyjemny zapach tylko wtedy, kiedy są regularnie zmieniane. Na przykład chodzi tutaj o żwirek silikonowy czy bentonitowy.
Zapach żwirku dla kota
Poszczególne rodzaje żwirku dla kota ze względu na substancje z których zostały wykonane, mają swoisty zapach. Niektóre z nich mogą być bardzo intensywne, co przeszkadza na dłuższą metę nawet nie bardzo wrażliwym nosom. Żwirki bentonitowe mogą być bezzapachowe, ale także być perfumowane i mieć zapach lawendy czy lasu. Niestety taki aromat może być drażniący nie tylko dla człowieka ale także dla kota. Nie wszystkie zwierzęta z chęcią korzystają ze żwirków perfumowanych. Żwirek drewniany delikatnie pachnie drewnem, jednakże w niewielkim pomieszczeniu, kiedy koncentracja zapachu jest większa, może to również być nieprzyjemne doznanie.
Tolerowanie przez koty
Koty również mają swoje upodobania i preferencje w kwestii żwirku. Jeżeli nie będą tolerowały one danego rodzaju produktu, mogą nawet omijać kuwetę i załatwiać się poza nią. Najlepszą tolerancją wśród kotów wykazuje się żwirek bentonitowy i sepiolitowy. Żwirki silikonowe i drewniane niekiedy nie są akceptowane, zwłaszcza kiedy dochodzi do przestawienia z innych rodzajów żwirku.
Wydajność żwirku
Najlepszy z punktu widzenia właściciela żwirek dla kota, to ten najbardziej wydajny. Poszczególne jego rodzaje znacznie różnią się między sobą zarówno wydajnością jak i ceną. Więc przed zakupem warto rozważyć stosunek tych dwóch wartości. Najbardziej wydajny, chociaż drogi, okazuje się żwirek silikonowy. Wymienia się go w całości raz na miesiąc. Pozostałe rodzaje żwirków są średnio wydajne. Wielu posiadaczy kotów stawia na żwirek bentonitowy, który jest tani i wystarcza na długo. Poza tym odznacza się innymi zaletami.
Rodzaje żwirków dla kota
Poniżej przedstawiam rodzaje żwirków ze względu na materiał z jakiego są wykonane.
Żwirek bentonitowy
Jest produkowany z naturalnej skały, której najważniejszą cechą, sprawiającą, że produkt jest godny polecenia, jest doskonała zdolność absorpcji wody i zapachów. Żwirek dla kota bentonitowy bardzo dobrze się zbryla, więc szybko i bezproblemowo można usunąć mocz z kuwety. Odchody zakopane przez kota również nie wydają nieprzyjemnego zapachu, ale można również od razu usunąć je specjalną łopatką do przesiewania żwirku. Ten rodzaj produktu występuje w małej i większej granulacji. Najlepszy żwirek dla kota to ten drobny, ponieważ jest wydajny. Żwirek z bentonitu przykleja się do łapek kota i roznosi się poza kuwetę, a nawet jeżeli wypadnie, to jeżeli się na niego nadepnie, dyskomfort jest o wiele mniejszy, jeżeli wybierze się produkt drobny. Trzeba pamiętać, że żwirek bentonitowy nie może być wrzucany do toalety, ponieważ w połączeniu z wodą tworzy zapychającą rury masę.
Żwirek sepiolitowy
Jest to żwirek z pianki morskiej, wygląda jak ten bentonitowy, ale się nie zbryla. Kuwetę należy codziennie czyścić, zaś co kilka dni lub tydzień wymieniać całość podłoża na świeże. Takiego żwirku nie wrzuca się do toalety. Tak jak bentonitowy może być bezzapachowy lub perfumowany, co nie zawsze podoba się kotom. Również wielu właścicieli preferuje raczej wersje naturalne, bez zapachu.
Żwirek drewniany
Ma postać drobnych czy też większych trocin albo drewnianych małych kołeczków. W takiej formie po zmoczeniu rozpada się do trocin. Taki żwirek dla kota delikatnie pachnie drewnem, co jest dość przyjemne, a ponadto dobrze wchłania niemiłe zapachy. Można go bez obaw wrzucać do toalety, co znacznie ułatwia sprzątanie kuwety. Pośród żwirków drewnianych występują zarówno te zbrylające się, jak i nie, wybór należy do właścicieli kotów, ale warto także obserwować, co lubi sam zwierzak.
Żwirek silikonowy
Ma bardzo estetyczny, ciekawy wizualnie wygląd. Należy do produktów droższych, ale oszczędza codziennej pracy, ponieważ wystarczy go w całości wymienić raz na jakiś czas, a na co dzień wyrzucać tylko nieczystości. Krzemionka dobrze pochłania wilgoć. Żwirek dla kota silikonowy ma formę kuleczek lub kryształów sporej wielkości. Niestety nie każdy kot chętnie z niego korzysta. Po pierwsze duże granulki mogą być dla kota niewygodne, po drugie, kot przyczajony do drobnego bentonitu niechętnie przestawi się na o wiele grubszy rodzaj żwirku. Należy jeszcze zwrócić uwagę na jeden szczegół. Jeżeli żwirek wypadnie z kuwety, może boleć nadepnięcie na niego bosą stopą.
Specjalistyczny żwirek dla kota
Oprócz żwirków typowo przeznaczonych do stworzenia kociej toalety, można wyróżnić specjalistyczne żwirki medyczne.
Żwirek do pobierania moczu do badania ma postać granulek, które nie wchłaniają moczu. Sypie się go do kuwety, jeżeli występują trudności z pobraniem próbki moczu do badania w inny sposób. Kot po prostu załatwia się do kuwety, zaś dołączoną strzykawką pobiera się mocz z jej dna wprost do pojemnika. Kulki w żaden sposób nie zmieniają składu fizyko- chemicznego moczu, co jest niezwykle ważne przy wykonywania badań i wykrywaniu chorób.
Żwirek diagnostyczny to produkt, który pomaga samodzielnie, jeszcze przed wizytą u lekarza weterynarii, stwierdzić pewne nieprawidłowości w moczu kota. Dołączona do opakowania instrukcja pozwala stwierdzić, jaka dolegliwość występuje u kota na podstawie zabarwienia żwirku. Oczywiście taka diagnostyka nie może zastąpić wizyty u lekarza weterynarii, jednakże pomaga zorientować, się, że taka wizyta jest niezbędna jak najszybciej. Zmiany w moczu kota są bardzo często sygnałem poważnej choroby i nie wolno ich lekceważyć. Żwirek diagnostyczny spełnia swoje zadanie także w przypadku kotów leczonych na choroby przewlekłe, aby zbadać aktualny stan ich zdrowia na podstawie jego zabarwienia.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Żwirek dla kota
1. CALITTI Micro Crystals żwirek silikonowy 3,8l
Calitti MICRO CRYSTALS to ultra drobny żwirek silikonowy dla najbardziej wymagających kotów i ich właścicieli.
Błyskawicznie wchłania ciecz i już w kilka sekund eliminuje brzydkie zapachy.
Małe granulki są delikatne dla wrażliwych łapek.
Dodatkowo żwirek zapobiega rozwojowi bakterii, dzięki czemu utrzymanie domu w czystości będzie niezwykle łatwe i długotrwałe.
A Ty oszczędzony czas, poświęcisz na zabawę ze swoim ukochanym kotem.
Cechy Calitti(R) MICRO CRYSTALS:
- Błyskawicznie wchłania...
2. Tigerino Nuggies Żwirek zbrylający żwirek dla kota - 2 x 14 kg (ok. 28 l) 59227.1
3. Benek Super Benek CORNCat Ultra Morska bryza - 7 l (ok. 4,4 kg)
Gdzie kupić:
Najtańsze produkty: Żwirek dla kota
1. Benek Super Benek CORNCat Ultra Morska bryza - 7 l (ok. 4,4 kg)
Gdzie kupić:
2. UriCat Podłoże Do Pobierania Moczu Żwirek dla Kota Sigmed
Gdzie kupić:
3. CALITTI Żwirek Strong Lavender 5l
Specyfikacja | |
Szybko wchłanialne | Tak |
Objętość | 5 l |
Usuwanie zapachów | Tak |
Materiał | Granulat bentonitowy |
Cechy | Zbrylający. Nie przywiera do łap i futra. |
Zapach | Lawenda |
Rodzaj zwierzęcia | Kot |
Szerokość | 280mm |
Długość | 100mm |
Wysokość | 220mm |
Opinie o Żwirek dla kota
Benek Żwirek Super Naturalny – 10 l (ok. 8,3 kg): Wszystko super. Polecam !
Benek Żwirek Super Naturalny – 10 l (ok. 8,3 kg): dobra relacja jakości do ceny
A ja stawiam na naturę. Cudownie pachnący, naturalny żwirek zooya. Super chłonie i wiem, ze mojemu ukochanemu pluszakowi nie zaszkodzi. Ps. I ten zapach lasu w łazience, bezcenne
A gdzie w tym rankingu jest żwirek tofu?
Teraz to jest top of the top, a Państwo nawet chyba o nim nie słyszeli.
Ekologia powinna iść w parze z opieką nad zwierzętami :). Nie pylące, naturalne….
Poprosimy o taki ranking.
Ostatnio będąc w sklepie na zakupach pomyliłam się i wzięłam nie ten żwirek… Zorientowałam się w domu, ale na szczęście kot przyjął to ze spokojem 😀 Okazało się, że żwirek dla kota zbrylający to dobry żwirek i teraz będę wybierała tylko taki. Ostatnio najlepiej sprawdzał się silikonowy, ale też nie z każdej firmy. Ah, wybredne są te nasze koty bardzo.
U nas zdaje egzamin tylko żwirek dla kota w formie silikonowej. Mieliśmy już chyba wszystkie możliwe, ale tylko ten jest naprawdę praktyczny i dobry. Chociaż to nie od nas zależy, a od kota. Więc tak naprawdę jak mu nie przypasuje to możemy sobie lubić albo nie lubić. Mój kot jest bardzo wybredny, więc wiem co mówię 🙂
U nas również tylko silikonowy! Przetestowaliśmy już wszystkie dostępne na rynku, łącznie z tymi zapachowymi, ale zdecydowanie najlepszy jest zwykły silikonowy żwirek. Sprawdza się świetnie. To najlepszy żwirek dla kota, przetestowany przez niego i zaakceptowany. Tak to chyba jest z tymi wybrednymi kotami, że ten najbardziej sobie upodobają zawsze 🙂 Jednak kot to ma swój gust i prostym zwierzęciem nie jest.
Mieliśmy kiedyś żwirek dla kota drewniany. Nie mogę powiedzieć, żeby się sprawdził. Niestety nie był on ciekawy, kot też jakoś nie był zainteresowany kuwetą wtedy. Nie wiem od czego to zależy. Na pewno bardzo dobrze pochłaniał wszystko, ale później po dłuższym czasie wychodził zapach. Teraz mamy silikonowy i to chyba najlepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o żwirek dla kota.
Ja używam żwirku silikonowego, ale coraz częściej zastanawiam się nad drewnianym 🙂