Wyprowadzanie psa na spacer to jeden z obowiązków właściciela. Trudno sobie wyobrazić psie życie bez przechadzek. Coraz częściej możemy zaobserwować również właścicieli spacerujących ze swoimi kotami. Bez względu na to, z jakim pupilem wychodzimy, powinniśmy zadbać o jego wygodę i bezpieczeństwo. Podpowiadamy zatem, jak wybrać odpowiednie szelki dla kota.
Szelki dla kotów zyskują coraz większe grono zwolenników. Jeśli planujesz wspólne spacery ze swoim mruczkiem, zdecydowanie powinieneś uzbroić się (a właściwie swojego pupila) w takie akcesorium. Szelki są bezpieczne, wygodne i łatwo można je założyć. Ważne jednak, by były odpowiednio dopasowane. Dowiedzmy się zatem, jak wybrać najlepsze szelki dla kota.
Spis treści
Obroża czy szelki dla kota?
Koty to zwierzęta, które z reguły nie lubią, kiedy ingeruje się w ich osobistą przestrzeń. Są jednak koty, które przepadają za rozmaitymi aktywnościami w towarzystwie właściciela i nie straszne im nawet spacery. W tym wypadku warto jednak zadbać, by były bezpieczne i czuły się swobodnie. Wybrana uprząż nie powinna krępować ich ruchów.
Właściciele kotów nierzadko zastanawiają się, czy lepiej wybrać obrożę czy szelki. Druga opcja powinna być dla kota znacznie wygodniejsza. To z reguły żywiołowe, energiczne zwierzaki. Obroża może uciskać szyję i powodować u nich duży dyskomfort. Szelki powinny mieć solidne zapięcie, żeby nasz pupil nie odpiął ich podczas zabawy. Uprząż ma jednak tę przewagę, że kot i tak nie jest w stanie samodzielnie się z niej uwolnić. Dobrze dobrana będzie właściwie niewyczuwalna, dlatego kot może czuć się swobodnie. Specjalna konstrukcja szelek idealnie współgra z budową ciała kota oraz jego sposobem poruszania się.
Trzeba jednak pamiętać, że kot musi przyzwyczaić się do noszenia takiej nietypowej konstrukcji. Ten proces może trwać dość długo. Nie każdy mruczek pozwoli sobie na naruszenie swojej nietykalności osobistej. Dodajmy, że lepiej nie zakładać kotu szelek, jeśli wychodzi na spacery sam. Kiedy się zapląta albo zaczepi o coś, może mieć spore trudności z uwolnieniem się.
Rodzaje szelek dla kota
W ofercie dostępne są różne rodzaje szelek dla kotów. Do najczęściej spotykanych zaliczymy:
- Szelki składające się z dwóch obręczy (tzw. kocie szelki) – połączone paskiem. Jedna obręcz znajduje się w okolicy szyi, druga w rejonie łopatek zwierzaka. To bardzo popularny, stosunkowo tani rodzaj szelek. Są lekkie i cienkie, mogą jednak powodować podduszanie i nadmierne obciążenie kręgosłupa. To zdecydowanie lepszy wybór dla mniej enegicznych pupili.
- Szelki składające się z trzech obręczy – podobne do pierwszych, jednak posiadają dodatkowy pasek biegnący pod brzuchem zwierzaka. Odciąża on szyję kota. To wygodny, bezpieczny model, z którego mruczek raczej samodzielnie się nie wydostanie.
- Szelki zbudowane z przeplotów – posiadają specjalne otwory na łapki zwierzaka. Zapięcie znajduje się na plecach. To bardzo wygodne i bezpieczne szelki, jednak nieco droższe. Nie nadwyrężają szyi, są lekkie i można je regulować.
Rodzaj szelek powinien być dopasowany do rozmiaru oraz charakteru zwierzaka. Warto zwrócić uwagę na bezuciskowe szelki dla kota. Są one mocniej zabudowane, ale to sprawia, że podczas prowadzenia kota na smyczy ciężar rozkłada się na większej powierzchni. Dzięki temu uprząż nie uciska kota.
Jak wybrać najlepsze szelki dla kota?
Kupując takie specjalne szelki dla naszego pupila powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników:
- Rozmiar – to zdecydowanie najważniejsza kwestia. Szelki powinny być idealnie dopasowane do naszego pupila. Jeśli będą zbyt duże, zwierzę bez trudu się uwolni. Jeżeli natomiast będą zbyt małe, kot nie będzie czuł się swobodnie. Mała uprząż może ograniczać ruchy i uciskać. Oczywistym jest, że inaczej należy dobrać szelki dla małego kota, a inaczej szelki dla dużego kota. Należy bardzo dokładnie zmierzyć obwód naszego pupila we wszystkich miejscach, w których są obręcze, czyli na szyi, nad łopatkami oraz za przednimi łapami. Na tej podstawie możemy prawidłowo dobrać rozmiar szelek. Trzeba pamiętać, aby zostawić odrobinę przestrzeni pod obręczami (na 1-2 palce). Wówczas uprząż nie będzie uciskać zwierzaka. Szelki dla małego kota są dostosowane do niewielkiego obwodu klatki piersiowej – mają najczęściej od 19 do 33 centymetrów. Uprząż dla dorosłych kotów powinna zapewniać większą możliwość regulacji. Standardem są szelki regulowane w przedziale od 42 do 46 centymetrów. Są również dostępne szelki dla dużego kota, w rozmiarze XXL – nawet do 57 centymetrów.
- Jakość materiałów – to również bardzo ważne, by materiał, z którego wykonana jest uprząż był dobrej jakości. Dobre szelki dla kota pozwolą skórze oddychać, co przełoży się na większy komfort podczas spaceru. Najlepiej, jeśli będą wyłożone od wewnątrz specjalną siateczką. Dobrze sprawdzi się tutaj na przykład welur, który nie obciera, jest miękki, a jednocześnie nie przesuwa się zbyt łatwo. Właściciele sięgają często po szelki nylonowe, które są wytrzymałe, ale również śliskie, przez co zwierzę może się wysunąć z uprzęży.
- Rodzaj zapięcia – najpopularniejsze są szelki zapinane na zatrzaski lub na klamerki. Te pierwsze są nieco wygodniejsze w użytkowaniu. Ważne, by przede wszystkim zapięcie było solidne. Powinno znajdować się na grzbiecie, nie na brzuchu kota.
- Odpowiednia smycz – do szelek musimy dobrać smycz. Powinna być odpowiednio długa i szeroka. Ważny jest również sposób mocowania jej do szelek. Powinna zapinać się szybko i łatwo. To przełoży się bowiem na komfort i bezpieczeństwo naszego mruczka. Jeśli często podróżujesz ze swoim pupilem, mogą przydać się szelki dla kota do samochodu. Jest do nich dołączona specjalna, krótka smycz, którą przypina się do siedzenia podobnie jak pasy bezpieczeństwa.
- Design – to sprawa drugorzędna, jeśli jednak zależy nam na tym, by nasz kot dobrze się prezentował podczas spacerów, zwróćmy uwagę na wygląd uprzęży. W ofercie dostępne są różnorodne ich wzory i kolory.
Warto wiedzieć, że nieprawidłowo dobrane szelki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia naszego pupila. Jeżeli wybierzemy zbyt luźny model, kot może się uwolnić i uciec. Za mała uprząż może natomiast powodować odparzenia czy otarcia. Przede wszystkim, jeśli szelki nie będą wygodne, to mruczek nie będzie chciał z nich korzystać. Idealnie byłoby przymierzyć kotu przed zakupem kilka rodzajów szelek i sprawdzić, w których czuje się najlepiej.
Jak nauczyć kota spacerowania w szelkach?
Pamiętaj, że nowe akcesoria mogą wzbudzić u kota stres. Najlepiej przyzwyczajać do nich zwierzaka od najmłodszych lat. Daj mu czas, by mógł się z nimi zapoznać, a przy pierwszym zapięciu pozwól kotu, by to on Cię prowadził. Niech poczuje się swobodnie i bezpiecznie. Prowadź go delikatnie, zgodnie z jego rytmem. Na pierwszy spacer wybierz spokojne miejsce, z daleka od hałasu, ruchliwych ulic i innych zwierząt. Taka przechadzka powinna być krótka, a po niej możesz nagrodzić pupila smakołykiem.
Wychodząc z kotem na spacer zadbaj o jego bezpieczeństwo. Ważne, by pupil był zaszczepiony i zaczipowany. Do szelek możesz dołączyć również adresówkę albo grawerowaną zawieszkę. Dzięki temu, w razie nieprzewidzianych okoliczności, masz większe szanse na odnalezienie swojego pupila.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Szelki dla kota
1. Trixie Szelki dla kota Trixie XCat z naklejkami i smyczą Czarne
2. Trixie Szelki dla kota- regulowane, nylonowe 41894
Opinie:
3. Trixie Trixie Szelki dla kota ze smyczą XL 3654 cm 1,20 m czarne
Gdzie kupić:
Najtańsze produkty: Szelki dla kota
1. Karlie Szelki dla kociąt - Czarne
2. Zolux Zolux Szelki dla kota nylon 10 mm kol. seledynowy
Zatrzęsienie kolorów, które tchną odrobinę radości! Szelki wykonane z lekkiego, wytrzymałego i łatwego w utrzymaniu w czystości nylonu
Kod produktu: 3336025461326
Opinie o Szelki dla kota
„Właściciele kotów nierzadko zastanawiają się, czy lepiej wybrać obrożę czy szelki. Druga opcja powinna być dla kota znacznie wygodniejsza.”
Powinniście bardziej podkreślić, że nie wolno zapinać smyczy do obroży kota, TYLKO I WYŁĄCZNIE do szelek. Koty mają zupełnie inną budowę ciała niż psy, inaczej się poruszają i nigdy nie należy tego robić.
Trixie Szelki samochodowe dla kota: Super
Trixie Szelki samochodowe dla kota: super
My polecamy Amiplay – fajna firma, ma dużą ofertę. My wybraliśmy dla swojego kotka najlepsze szelki, w których on czuje się dobrze i komfortowo. Dzięki nim możemy z nim wychodzić i go wypuszczać. Nie mamy problemu, bo nasz Bory lubi bardzo w szelkach pomiatać, więc nic, tylko niedługo zamówić nowe.
Mamy w domu dwa koty i tylko jednego jestem w stanie wyprowadzić w szelkach, bo drugi w ogóle nie chce się w nie ubrać. Nie wiem co z nim zrobić 😉 Ale tak naprawdę to kupiłam najlepsze szelki dla kota jakie tylko mogą być. Bezuciskowe i kot bardzo lubi się w nich poruszać. To nie są te klasyczne szelki, cienkie, tylko takie grubsze, które w żaden sposób go nie ciągną.
Dobre szelki dla kota to przede wszystkim te, które posiadają smycz. Bez tego szelki moim zdaniem są bezużyteczne. Takie szelki można kupić już niemal wszędzie. W sklepach zoologicznych ale też w marketach na dziale dla zwierząt. Ja wychodzę z kotem rzadko, ale szelki mam, bo nigdy nie wiadomo 🙂 Czasem podróżujemy więc kot też musi być na szelkach, żeby nie zwiał, a to akurat lubi 🙂
My mamy najlepsze szelki dla kota z Amiplay, które polecam wszystkim. Są cienkie ale bardzo trwałe i dobrze się trzymają. Nie są takie grube i kot jednak to odczuwa, swobodniej się chyba w nich czuje. Nasze są w kolorze ciemnego różu. Tanie, trwałe i komfortowe. Dla mnie szelki dla kota to konieczność. Mój kot jest wychodzący i nie wyobrażam sobie trzymania go całymi dniami w domu. A bez szelek się nie da.
My też zdecydowaliśmy się na zakup tej marki. Jestem zaskoczona bo jakość wykonania jest bardzo wysoka, a cena nie jest taka wysoka, więc super. Jestem tylko ciekawa jak mój kot zachowa się na dłuższych spacerach, bo na krótkich jest OK, ale nie wiem co później. Jest trochę kapryśny. Osobiście jednak mogę polecić, bo to dobre szelki dla kota.