Planujesz założyć akwarium? A może interesuje Cię tylko zmiana jego aranżacji? Od tego, jak będzie prezentował się Twój nowy zbiornik, zależy wiele — gatunek ryb, oświetlenie do akwarium, rośliny i… podłoże do akwarium. Jest ono jedną z podstaw, od której możesz rozpocząć planowanie wyglądu i funkcjonalności akwarium. Z uwagi na to, że na rynku istnieje naprawdę dużo rodzajów podłoży, warto wiedzieć, które w takiej sytuacji sprawdzi się najlepiej! W akwarystyce wybór nie zawsze jest tak oczywisty, jak się z pozoru może wydawać, a niewłaściwe podłoże do akwarium może być odpowiedzią np. na zahamowany wzrost roślin. Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika — dowiesz się z niego, jakie podłoże do akwarium będzie najlepsze!
Spis treści
Jakie podłoże do akwarium wybrać?
Wybór dobrego podłoża do akwarium jest bardzo ważny. Pełni ono funkcję nie tylko estetyczną (chociaż jest to niewątpliwe), ale również praktyczną. Naturalne podłoże do akwarium dopasowane do indywidualnych potrzeb roślin i ryb wspomaga ich prawidłowy rozwój i zapewnia w zbiorniku odpowiednie warunki do ich dobrego samopoczucia. Zdecydowana większość gatunków roślin wodnych nie przyjmie się w zbiornikach z podłożem w postaci samego żwiru — czasami konieczne jest ułożenie warstw ze żwiru, substratu i piasku. Jednak uwaga! Zbyt drobny piasek często nie jest polecany do akwariów. Nie tylko sprawi, że woda będzie mętna, ale również nie będzie sprzyjał wzrostowi roślin akwariowych. Warto jednak wykorzystać piasek, kiedy hodujesz ryby z gatunku pielęgnic. To ryby, które bardzo lubią oczyszczać sobie pysk drobnym piaskiem. Nie zdziw się jeśli zastaniesz je jak ”jedzą piasek” tylko po to, by za chwile wyrzucić go z pyszczka. Są również gatunki ryb, które lubią zakopywać się w podłożu (np. wargacze). Jeśli planujesz wpuścić je do zbiornika, musisz uszanować ich naturalne preferencje i zapewnić im miejsce do ukrycia (a jest nim piasek).
Zatem — jakie podłoże do akwarium będzie najlepsze? Rozwikłaniem tej zagadki może być krótki przegląd typów podłoży akwariowych, które są najczęściej stosowane przez akwarystów. Zanim jednak przejdziesz do poznania specyfikacji każdego z nich, dowiedz się, jakie parametry powinno mieć najlepsze podłoże do akwarium.
Najlepsze podłoże do akwarium – ważne wskazówki przy wyborze
Mimo rozmaitych rodzajów podłoży akwarystycznych, jeśli planujesz założyć zwykły zbiornik i wpuścić do niego ryby o przeciętnych potrzebach, nie wymagające miękkiej wody z filtra odwróconej osmozy, możesz zastosować się do poniższych wskazówek, które określają dobre podłoże do akwarium ogólnego:
- Uniwersalna granulacja (grubość ziaren) podłoża do akwarium wynosi około 2-6 mm.
- Jeśli w Twoim akwarium nie będzie roślin, możesz wybrać grubszy żwir, uprzednio upewniając się, że ryby nie potrzebują innego podłoża (np. piasku).
- Zrezygnuj ze zwykłego piasku — rośliny w nim się nie ukorzenią, woda może być mętna, a tlen nie będzie swobodnie dostarczany do głębszych warstw podłoża.
- Naturalne podłoże do akwarium będzie składać się z kwarcu, marmuru, bazaltu lub wapnia.
- Wybór naturalnego podłoża do akwarium może mieć wpływ na poziom twardości wody i pH. Jeśli chcesz hodować delikatnie i wrażliwe ryby, zainwestuj w specjalne produkty do badania twardości i pH.
Wulkaniczne podłoże do akwarium
Wulkaniczne podłoże do akwarium to zastygnięta lawa wulkaniczna, którą wyróżniają wysokie walory dekoracyjne. Co więcej, wykorzystanie takiego podłoża do akwarium ma również wskazania praktyczne. Dobre podłoże do akwarium z lawy wulkanicznej oczyszcza również wodę, a także dostarcza roślinom zasadzonym w zbiorniku wartościowych minerałów i innych substancji niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu. Za właściwości filtracyjne odpowiadają dobre bakterie nitryfikacyjne obecne w podłożu z lawy wulkanicznej. Średnia granulacja takiego podłoża wynosi 3-5 mm. Podłoże wulkaniczne do akwarium można kupić w mniejszych i większych opakowaniach po 3, 5, a nawet 10 kg.
Podłoże do akwarium roślinnego z piaskiem
Chociaż sam piasek wysypany na dno absolutnie nie uchodzi za dobre podłoże do akwarium ogólnego, niektóre ryby (w szczególności morskie) nie mogłyby być hodowane w zbiornikach z innym, na przykład żwirowym podłożem. Jeżeli planujesz hodowlę muszlowców, babkowatych, kirysków i innych ryb, które żerują na samym dnie zbiornika — zakup podłoża do akwarium o ostrych krawędziach może skończyć się dla nich fatalnie. Strategicznym rozwiązaniem jest zagospodarowanie jednej części akwarium piaskiem, a drugiej mieszanką żwiru o większej granulacji. Aby zachować estetyczny, naturalny wygląd i zapewnić rybom dennym miejsce do żerowania — wielu akwarystów nasypuje piasek w przedniej części akwarium. Pozostałe obszary można zagospodarować dobrym podłożem aktywnym do akwarium. No właśnie… czym jest podłoże aktywne?
Podłoże aktywne
Najlepsze podłoże aktywne do akwarium ma za zadanie nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim wspierać charakterystyczne warunki panujące w zbiorniku. Taki wybór jest najlepszym kiedy decydujesz się na założenie akwarium z bardzo wymagającym gatunkiem ryb lub roślin. Główną zaletą najlepszych podłoży aktywnych do akwarium jest poprawa parametrów wody i zapewnienie organizmom wodnym warunków najbardziej zbliżonych do występujących w naturze. Zakup wysokiej jakości podłoża aktywnego do akwarium może sprawić, że nie będziesz potrzebować już innych akcesoriów do poprawy warunków środowiska wodnego.
Naturalne podłoże ze żwirem
Doświadczeni akwaryści odradzają wykorzystanie samego żwiru w postaci podłoża. Wynika to z faktu, że zwykły żwirek jest w zasadzie pozbawiony substancji odżywczych, które regulowałyby ekosystem w akwarium. Pamiętaj o tym, że w zasadzie wszystkie rośliny akwariowe, w tym również niewymagająca i “pancerna” moczarka potrzebują odpowiednich minerałów i substancji odżywczych. Opcją dla osób, które koniecznie chcą wykorzystać żwirek, jako jedyne podłoże do akwarium jest inwestycja w dodatkowe nawozy. Można je kupić w postaci płynu, lub granulatu, który rozsypuje się wokół roślin.
Czarne podłoże do akwarium
Czy planując estetyczną aranżację akwarium, musisz wybierać np. pomiędzy wyglądem a praktycznym zastosowaniem i właściwościami żwirku? Niekoniecznie! Czarne podłoże do akwarium wspaniale podkreśla wybarwienie ryb (w połączeniu z dobrym oświetleniem). Dobry czarny żwir do akwarium może składać się np. z bazaltu, a bazaltowe podłoże do akwarium wspomaga ukorzenianie się roślin i nie zawiera toksycznych, szkodliwych dla ryb substancji.
Białe podłoże do akwarium
Białe podłoże do akwarium najczęściej wykonane jest z marmuru. Pamiętaj tylko, że kamień naturalny — taki, jak marmur właśnie sprawić, że woda w zbiorniku będzie twardsza. Niemniej, najlepsze, białe podłoże do akwarium jest trwałe i wytrzymałe, wolne od szkodliwych dla ryb substancji, a jego barwa będzie niezmienna, mimo długiego czasu użytkowania.
Substrat do akwarium
Podłoże do akwarium ze substratu podżwirowego, jak sama nazwa wskazuje, jest dolną warstwą, na którą układa się docelowy żwirek. Jego zaletą jest przede wszystkim zapewnienie roślinom akwariowym jak najlepszych warunków do wzrostu. Kolor substratu nie ma zatem znaczenia — możesz mieć pewność, że przy prawidłowym ułożeniu będzie niewidoczny dla oglądających. Dobry substrat gwarantuje bogaty profil składników odżywczych, które będą zasilać korzenie roślin. W sklepach akwarystycznych można również kupić gotowe mieszanki żwiru z substratem. Wtedy nie musisz martwić się o układanie żwiru warstwami.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Podłoże do akwarium
1. Silikon transparentny Happet 50ml
2. Silikon czarny Happet 50ml
3. AQUAEL AQUAEL Piasek Kwarcowy 0,1-0,3 mm 2kg
Specyfikacja | |
Szerokość | 170mm |
Długość | 50mm |
Wysokość | 180mm |
Najtańsze produkty: Podłoże do akwarium
1. Silikon transparentny Happet 50ml
2. Aquael żwir naturalny wielobarwny 5-10 mm 2 kg
3. AQUAEL AQUAEL Piasek Kwarcowy 0,1-0,3 mm 2kg
Specyfikacja | |
Szerokość | 170mm |
Długość | 50mm |
Wysokość | 180mm |
Porównanie TOP 3
Silikon transparentny Happet 50ml | Silikon czarny Happet 50ml | AQUAEL AQUAEL Piasek Kwarcowy 0,1-0,3 mm 2kg | |
---|---|---|---|
Cena | |||
Producent | Aquael |
Jak przygotować podłoże do akwarium?
Jeśli decydujesz się na dobre podłoże do akwarium i substrat, w pierwszej kolejności zadbaj o dokładnie wypłukanego żwiru. Powtarzaj czynność pod bieżącą wodą do czasu, aż stanie się czysta. Na dnie akwarium ułóż substrat, przysyp go około 5 cm, warstwą żwiru.
Możesz również zrezygnować z substratu – wówczas wystarczy wybrać podłoże aktywne – jednak nie płucz go przed wysypaniem do akwarium. Pamiętaj, że podłoże do akwarium wysypuje się zawsze do pustego, opróżnionego z wody zbiornika.
Jak widzisz, dobre podłoże do akwarium jest absolutną podstawą, od której należy zacząć aranżację zbiornika. Jeśli nie wiesz, jakie podłoże wybrać do swojego akwarium — zobacz w pierwszej kolejności, jakie wymagania mają ryby, które planujesz do niego wpuścić (to samo dotyczy roślin). Niektórzy, bardziej zaawansowani hobbyści próbują urządzić akwarium na ziemi ogrodowej. To rozwiązanie najchętniej stosowane w akwariach z oprawą w stylu holenderskim. Pamiętaj, że wybór najlepszego podłoża do akwarium jest bardzo ważną częścią udanej hodowli ryb i innych stworzeń wodnych.
Opinie o Podłoże do akwarium
Hej, rozważam zakup podłoża do mojego akwarium i zastanawiam się nad dwoma produktami. Pierwszy to substrat firmy Tropica Plant Growth Substrate a drugi to substrat z linii Seachem Flourite Black. Głównie zależy mi na dobrze zrównoważonym składzie, który zapewni moim roślinom akwariowym odpowiednie warunki do wzrostu. Czy ktoś z Was miał może doświadczenie z jednym z tych produktów? Które podłoże według Was jest lepsze? Bardzo bym docenił jakiekolwiek sugestie lub opinie.