Oświetlenie w akwarium to jeden z obowiązkowych elementów, o jaki musisz zadbać, planując aranżacje zbiornika. Jest ono ważne nie tylko dla ryb, ale również niezbędne do wzrostu roślin. Nieprawidłowo dopasowane oświetlenie do akwarium może przyczynić się do zatrzymania wzrostu roślin lub do rozwoju glonów, a jak każdy doświadczony akwarysta wie — walka z nimi jest niesłychanie ciężka. Zaopatrując się w solidny filtr, dobre podłoże do akwarium i oświetlenie akwariowe masz szansę cieszyć oczy krystalicznie czystą wodą i napawać się pięknym wybarwieniem ryb. Czy wiesz, jakie oświetlenie do akwarium wybrać najlepiej? Przeczytaj nasz poradnik — dowiesz się, z jakiej technologii skorzystać i jak obliczyć oświetlenie LED do akwarium.
Spis treści
Oświetlenie LED do akwarium czy jarzeniowe?
Zanim na rynek z impetem wkroczyły nowoczesne technologie LED, wielu akwarystów korzystało z lamp jarzeniowych. Obecnie, lampy akwariowe LED nie są już nowością czy luksusem tylko standardem oświetlenia akwarystycznego. Oświetlenie LED do akwarium jest energooszczędne, a pełna paleta kolorów RGB umożliwia świetne dopasowanie barwy i odcienia światła zarówno do gatunku ryb (można np. kupić lampy LED akwariowe, które podkreślają wybarwienie ryb) i wybór lampy gwarantującej roślinom wodnym dobre warunki do zdrowego wzrostu.
Co ciekawe, nawet hobbyści z zamiłowaniem do akwariów biotopowych (bez roślin) inwestują w dobre oświetlenie do akwarium, które umożliwia efektowną ekspozycję jego zawartości. Oświetlenie LED do akwarium wyróżnia również wysoka energooszczędność. Lampy LED nie pobierają dużo energii elektrycznej, co ma realny wpływ na rachunki za prąd. Niektóre gatunki ryb potrzebują stałego źródła światła nawet 12-14 godzin na dobę – energooszczędność oświetlenia akwariowego ma zatem znaczenie!
LED-y nie lubią jednak wilgoci! Wybierając dobre oświetlenie LED do akwarium, pamiętaj o tym, żeby lampy wyróżniała odporność na działanie wody (szukaj takich z oznaczeniem IP44 lub większym). Dobre zbiorniki mają zwykle specjalnie zaprojektowana pokrywę, która trzyma lampy LED z dala od powierzchni wody. A jakie oświetlenie do akwarium bez pokrywy wybrać?
Oświetlenie do akwarium bez pokrywy
Wiele akwariów ma otwartą górną część – nie mają pokrywy. Czy to oznacza, że taki zbiornik nie będzie mógł być podświetlony? Absolutnie nie! Oświetlenie w akwarium otwartym może okazać się trudne, chociaż nie niemożliwe. Sugerowanym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest montaż oświetlenia do akwarium LEDowego montowanego na specjalnych belkach lub podwieszeniu.
W sklepach akwarystycznych można również kupić oświetlenie do akwarium otwartego boczne, które montuje się na tylnej ściance zbiornika. Jest to technologia, którą często wykorzystuje się w akwariach mniejszych tzw. nano akwariach do hodowli krewetek i małych rybek np. neonów. Oświetlenie do akwarium bez pokrywy może mieć również formę standu, czyli niezależnej lampy stojącej obok zbiornika.
Dobre oświetlenie do akwarium roślinnego
Wybierając najlepsze oświetlenie do akwarium roślinnego, musisz wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby rosnących w nim roślin. Zakłada się, że przy wyborze lamp do tego typu zbiornika najlepszym rozwiązaniem jest wybór lamp o temperaturze 5500-6500K (barwa oświetlenia określana jest w Kelwinach). Taka barwa najbardziej oddaje naturalne warunki – imituje światło słoneczne, w pogodny dzień i inicjuje tym samym prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy.
Rośliny wodne, do prawidłowego wzrostu potrzebują innej barwy światła niż rybki. Prawidłowym wyborem dla roślin będzie wybór podwójnego zakresu długości fal świetlnych:
- o barwie niebieskiej – 400-480 nm (nm określa długość fali światła)
- o barwie czerwonej – 600-680 nm
Bardzo istotną informacją dla osób planujących uprawę roślin akwariowych jest to, że jeśli nie zapewnisz im wymienionych dwóch barw światła — niebieskiej i czerwonej — nie będą po prostu rosnąć! Obawiasz się o wybór najlepszej lampy dla roślin? Nie martw się! Każdy producent zawsze określa diagram spektrum światła, który będzie dla Ciebie cenną wskazówką przy wyborze.
Oświetlenie do akwarium z pokrywą
Wybierając oświetlenie do akwarium z pokrywą, musisz kupić tzw. belki. Lampy – belki do akwarium w pierwszej kolejności dopasowujesz do długości pokrywy, a następnie wybierasz barwę i natężenie światła. Jeśli pokrywa od Twojego akwarium ma 2 lub trzy miejsca na montaż belek – możesz wybrać różne rodzaje oświetlenia do akwarium np. jedno stricte dla roślin, drugie dla podkreślenia wybarwienia ryb, a trzecie – oświetlenie nocne. Belki do akwarium LED są wodoszczelne – nie musisz martwić się zatem o negatywne oddziaływanie wilgoci na diody LED. Mają również zestaw regulowanych nóżek, dzięki czemu możliwa jest ich konfiguracja i dopasowanie do kilku rozmiarów zbiornika. Opcjonalnie możesz zdecydować się na świetlówki, zamiast LEDów, jednak tak jak już wspomnieliśmy, technologia LED jest jedną z najbardziej polecanych w gronie akwarystów, niemniej są również zwolennicy świetlówek T8 i T5 do akwarium.
Świetlówki w akwarium
Poza lampami LED nadal czasami stosowane są popularne dawniej świetlówki. Do dwóch rodzajów świetlówek, które warto opisać zalicza się:
- świetlówkę T8 – coraz rzadziej wykorzystywaną w akwariach.
- świetlówkę T5 – niemal połowę węższą od świetlówki T8. Jest nie tylko węższa, ale też mocniejsza od swojego pierwowzoru.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Oświetlenie do akwarium
1. AQUAEL Szafka SIMPLE 80 biała
2. AQUAEL Oświetlenie ULTRA SLIM BT 60
3. AQUAEL Szafka ULTRASCAPE 90 forest
Najtańsze produkty: Oświetlenie do akwarium
1. Kruger Meier Larino S-Line 10W - Lampa Led 30 - 40Cm
2. Tetra tec AL Fluorescent Tube 20/30L 11W - Świetlówka do akwariów o dł. 40cm T151
3. vidaXL Vidaxl Biała Lampa Led Do Akwarium 28 Cm
Porównanie TOP 3
AQUAEL Szafka SIMPLE 80 biała | AQUAEL Oświetlenie ULTRA SLIM BT 60 | AQUAEL Szafka ULTRASCAPE 90 forest | |
---|---|---|---|
Cena | |||
Producent | Aquael | Aquael | Aquael |
Oświetlenie akwarium a pojemność zbiornika
Bardzo ważną kwestią jest dopasowanie oświetlenia akwarium do jego wielkości — pojemności zbiornika. W tej kwestii poza barwą liczy się moc światła. Zaraz dowiesz się, jaką moc powinny mieć świetlówki liniowe i lampy LED w Twoim akwarium. Kieruj się tymi wskazówkami podczas wyboru najlepszego oświetlenia do akwarium.
Niżej zaprezentowaliśmy parametry każdego typu lamp. Możesz wybrać, która z technologii sprawdzi się najlepiej w Twoim zbiorniku. Pierwszą wartością jest moc liczona w Watach, drugą — długość lampy.
Jakie oświetlenie do akwarium 25 litrów?
- Preferowana liczba lamp – 1
- Świetlówka T8 – x
- Świetlówka T5 – 6W, 288 mm
- Lampa tuba LED T8 – x
- Tuba LED T5 – 7W, 361 mm
Jakie oświetlenie do akwarium 40 litrów?
- Preferowana liczba lamp – 1
- Świetlówka T8 – 15 W, 438 mm
- Świetlówka T5 – x
- Lampa tuba LED T8 – 7W, 437 mm
- Tuba LED T5 – 9W, 437 mm
Jakie oświetlenie do akwarium 50 litrów?
- Preferowana liczba lamp – 1
- Świetlówka T8 – 15W, 438 mm
- Świetlówka T5 – 14W, 549 mm
- Lampa tuba LED T8 – 9W, 590 mm
- Tuba LED T5 – 9W, 437 mm
Jakie oświetlenie do akwarium 100 – 120 litrów?
- Preferowana liczba lamp – 2
- Świetlówka T8 – 18W, 590 mm
- Świetlówka T5 – 14W, 549 mm
- Lampa tuba LED T8 – 9W, 590 mm
- Tuba LED T5 – 13W, 590 mm
Jakie oświetlenie do akwarium 250 litrów?
- Preferowana liczba lamp – 4
- Świetlówka T8 – 30W, 895 mm
- Świetlówka T5 – 21W, 849 mm
- Lampa tuba LED T8 – 12W, 895 mm
- Tuba LED T5 – 19W, 895 mm
Jakie oświetlenie do akwarium 300 litrów?
- Preferowana liczba lamp – 4
- Świetlówka T8 – 38W, 1047mm
- Świetlówka T5 – 28W, 1149 mm
- Lampa tuba LED T8 – 12W, 895 mm
- Tuba LED T5 – 24W, 1149 mm
Jakie oświetlenie do akwarium 350 litrów?
- Preferowana liczba lamp – 4
- Świetlówka T8 – 36W, 1200 mm
- Świetlówka T5 – 54W, 1149 mm
- Lampa tuba LED T8 – 18W, 1200 mm
- Tuba LED T5 – 24W, 1149 mm
Jakie oświetlenie do akwarium 400 litrów?
- Preferowana liczba lamp – 4
- Świetlówka T8 – 58W, 1500 mm
- Świetlówka T5 – 49W, 1449 mm
- Lampa tuba LED T8 – 24W, 1500 mm
- Tuba LED T5 – 34W, 1449 mm
Prezentowane wartości są oczywiście orientacyjne. Zakładają jednak uniwersalny wariant dobrego oświetlenia do akwarium, które gwarantuje doskonałą widoczność. Kwestia barwy światła jest indywidualna – dopasujesz ją do gatunku roślin i rybek, które planujesz hodować.
Jak widzisz to, jakie oświetlenie do akwarium wybierzesz, będzie miało wpływ na kondycję roślin i zwierząt w zbiorniku. Możesz również zainwestować oświetlenie akwarium imitujące naturalne warunki — nocą lampa LED będzie emitować światło przypominające księżycowe, a za dnia, będzie świecić niczym słońce w bezchmurny dzień. Oświetlenie LED do akwarium jest trwałe — długość jego działania liczy się w godzinach świecenia. Wybierając odpowiednie oświetlenie do akwarium, postaraj się postawić na produkt od dobrego, sprawdzonego producenta — to gwarancja pełnej satysfakcji i długiego, bezawaryjnego działania lamp.
Opinie o Oświetlenie do akwarium
Aquael Leddy Tube Plant Moduł Oświetleniowy Led 6W: Ok.