Decydując się na posiadanie kota, należy odpowiednio przygotować dom na jego przybycie. Kot nie jest zwierzęciem wymagającym specjalnego środowiska, niemniej jednak potrzebuje kilku elementów wyposażenia, które pomogą mu zasymilować się z otoczeniem, a domownikom ułatwią opiekę.
Pośród kilku podstawowych elementów wyposażenia kociego rewiru czołowe miejsce zajmuje osobista kocia toaleta, czyli kuweta dla kota. Wybór odpowiedniej kuwety nie jest oczywisty, bowiem nasza decyzja determinuje późniejsze zachowanie kota i tym samym nasze z nim relacje.
Spis treści
Od czego uzależnić wybór kuwety dla kota?
Czynników wpływających na nasz wybór jest wiele – począwszy od walorów estetycznych, poprzez ceny i dostępność poszczególnych modeli, na potrzebach kota kończąc. Warto dokładnie przeanalizować zwłaszcza te ostatnie i – porównując dostępną ofertę z własnymi możliwościami i gustem – dokonać właściwego wyboru. Może się bowiem okazać, że źle dobrana kuweta nie spełni kocich kryteriów zapotrzebowania, czego efektem będą stałe napięcia wynikające z załatwiania potrzeb poza nią.
Najważniejszymi kryteriami wyboru kuwety dla kota powinny być w kolejności:
- wiek i wielkość kota
- planowane umiejscowienie kuwety
- możliwości obsługi, a dokładnie częstotliwość i sposób czyszczenia kuwety
- zasoby finansowe.
Czy dobra kuweta dla kota to koniecznie automatyczna kuweta? Czy może lepsza jest odkryta kuweta dla kota, bo nie będzie bał się do niej wchodzić? Czy mała kuweta tylko dla kota młodego? Czy kuweta dla dużego kota powinna być zabudowana? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie:
Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza?
Obecnie na rynku znaleźć można wiele typów, kolorów i wielkości kuwet dla kota, przede wszystkim:
- kuwety odkryte – z rantem zbierającym żwirek i bez rantu;
- kuwety kryte – z wejściem bocznym lub od góry;
- kuwety zamykane ruchomymi drzwiczkami i z możliwością ich demontażu;
- kuwety prostokątne, okrągłe oraz narożne – w tym kuwety wąskie i szerokie;
- kuwety samoczyszczące i automatyczne.
Wyboru dokonuje się po przeanalizowaniu opisanych niżej kryteriów. Ale najważniejsze jest to, żeby…
…zrozumieć potrzeby kota.
Dla dokonania odpowiedniego wyboru istotne jest zrozumienie, czym jest i jakie kryteria musi spełniać kuweta z kociego punktu widzenia.
Koty to bardzo czyste zwierzęta i odpowiednie miejsce, gdzie mogą wygodnie i w spokoju załatwić swoje potrzeby jest dla nich ogromnie ważne. Twój kot z pewnością podziękuje Ci, jeśli uwzględnisz kilka poniższych sugestii, spisanych w jego imieniu:
- wielkość kuwety ma znaczenie dla higieny i wygody obu stron (dotyczy to zwłaszcza kotów dużych ras) – zbyt mała lub niska kuweta dla kota jest po prostu za ciasna, uniemożliwia dokładne mu zakopanie nieczystości oraz znacznie szybciej „zapełnia się”, czego koty szczególnie nie lubią;
- zachowanie odpowiedniej odległości kuwety od misek z wodą i jedzeniem oraz posłania (choć w przypadku kota posłanie to rzecz względna, o czym widzą doskonale doświadczeni koci opiekunowie) jest taką oczywistością, jak niechęć człowieka do jedzenia w łazience J;
- ustawienie kuwety z dala od zgiełku i hałasu – tutaj też warto odnieść potrzeby kota do własnych doświadczeń;
- uwzględnienie konieczności dostawienia kolejnej kuwety, jeśli w domu ma zamieszkać więcej kotów;
- dopasowanie żwirku do gustu kota (i tutaj jedyną sprawdzoną jest metoda prób i błędów), a tym samym świadomość, że nie każdy rodzaj żwirku dla kota dobrze sprawdza się z bardziej wymyślnymi kuwetami automatycznymi. Również zakup żwirków biodegradowalnych, czyli spuszczanych w toalecie sugeruje, że najlepiej byłoby mieć możliwość ustawić kuwetę w jej pobliżu.
Brzmi strasznie? To tylko pozory. W rzeczywistości wszystkie powyższe zasady są bardzo logiczne i zamiast specjalistycznej wiedzy hodowlanej wymagają zwykłego zastanowienia i zrozumienia kocich potrzeb.
Mała czy duża kuweta dla kota?
Udomowiony kot już od pierwszych miesięcy życia jest uczony przez matkę, aby załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym, czyli w kuwecie. Nawet koci maluch jest na tyle sprawny, że bez większych problemów pokona próg przeciętnej kuwety i instynktownie zachowa się już wewnątrz niej. Dlatego wybór wielkości kuwety ma na celu dobranie jej do przewidywanego wzrostu osobnika dorosłego. Wiadomym jest że koty dużych ras mogą być prawie dwa razy większe niż przeciętny kot nierasowy, choć i tutaj zdarzają się wyjątki. Zbyt mała kuweta jest dla kota niewygodna – nie daje mu możliwości przyjęcia odpowiednio stabilnej i wygodnej pozycji ciała oraz swobodnego zakopania nieczystości. Efektem tego może być nieświadome „wystawanie” pewnych części ciała poza obrys kuwety albo ogromne ilości żwirku rozsypanego na podłodze wokół.
W razie wątpliwości co do przewidywanego wzrostu kota, należy wybrać model większy. Jednak, jeśli do domu trafia mały, młody kociak nie nauczony załatwiania się do kuwety, warto na początku postawić na najtańszy model w postaci niedużej odkrytej kuwety, która niewiele różni się od zwykłej miski i kosztuje niewiele ponad kilkanaście złotych. W ten sposób poznamy preferencje naszego kotka, oraz sami doświadczalnie zdecydujemy na przyszłość, czego tak naprawdę nam potrzeba.
Kuweta zabudowana czy odkryta?
Wybór pomiędzy kuwetą zakrytą a otwartą, to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim wygoda i komfort kota i domowników, wynikający z dobrej lokalizacji. Podstawowym kryterium wyboru jest tu planowane umiejscowienie kuwety oraz ewentualne przyzwyczajenia kota – jeśli już je poznaliśmy.
Zapewnienie kotu spokoju wymusza usytuowanie jego toalety z dala od głównych ciągów komunikacyjnych czy pomieszczeń, gdzie zwykle jest głośno i ruchliwie. Istotne jest także zachowanie odpowiedniej odległości od miejsca, gdzie kot śpi i spożywa posiłki, a szczególnie istotne jest znaczne oddalenie jej od miski z wodą. Kot jest szczególnie przeczulony na puncie czystości wody. W naturze dziki kot nigdy nie załatwia się w pobliżu zbiornika z woda pitną – instynkt podpowiada mu, że to niezdrowe i niehigieniczne. Nasz domowy pupil zachował tą cechę i niewłaściwe położenie obu strategicznych elementów może spowodować niechęć do załatwiania się w kuwecie i szukanie do tego celu innych miejsc w domu…
Równie istotne jest takie ułożenie kuwety, by nie tylko nie zawadzała w danym pomieszczeniu, ale by kot szybko i bezproblemowo mógł w każdej chwili z niej skorzystać. Popularne miejsce to łazienka lub toaleta. I generalnie to bardzo dobre rozwiązania, pod warunkiem, że drzwi do nich zawsze pozostaną uchylone. W przeciwnym wypadku kot może oprotestować tę miejscówkę i szukać na własną rękę – pardon, łapę! – lepszej.
Wszystkie powyższe czynniki z pozoru nie mają związku z tym, czy zakupiona kuweta będzie miała dach, czy nie. Jednak, jeśli z jakiegoś powodu nie możemy zapewnić kotu dostępu do łazienki, lub mamy w niej za mało miejsca na postawienie kuwety, warto rozważyć zakup kuwety zakrytej od góry. Oferując kotu znacznie większy spokój, sami zyskujemy bardziej estetyczny wygląd oraz mniejszą emisję zapachów – co ma znaczenie w przypadku usytuowania kuwety w korytarzu lub innym uczęszczanym miejscu. Niektóre kuwety kryte dodatkowo są wyposażone w filtry niwelujące przykre zapachy. Dach chroni także przed niekontrolowanym rozsypywaniem żwirku, a należy wiedzieć, że niektóre mruczki potrafią z upodobaniem kopać w żwirku po kilka minut. Nie trudno wyobrazić sobie, co pozostaje dookoła po wizycie w toalecie takiego energicznego osobnika.
Warto dla równowagi wspomnieć o dwóch czynnikach, które powinny skłonić nas do wyboru kuwety odkrytej. Poza oczywistym kryterium cenowym, istotne jest to, czy kot zna i lubi korzystać z zakrytej kuwety. Zdarzają się przypadki, kiedy dorosłe koty nie chcą przestawić się na zabudowaną wersję. Dobrym rozwiązaniem jest zakup kuwety z możliwością demontażu nadbudówki. To daje czas na sukcesywne przestawienie kota – najpierw do nowego modelu pojemnika, a potem do zakładanej ostrożnie i pod kontrolą budki. Zwykle taki zabieg kończy się powodzeniem. Odkryte kuwety są również polecane dla kotów chorych i niepełnosprawnych, szczególnie tych mających problemy z układem ruchu. Opiekun ma większa kontrolę nad tym, co dzieje się z pupilem i w razie potrzeby szybko może mu pomóc.
Kuweta samoczyszcząca – zamiast łopatki i woreczków
Kuweta samoczyszcząca występuje w wersji z daszkiem oraz otwartej. Posiada podwójne dno – jedna z warstw ma postać kratki, przez którą zbrylone nieczystości usuwane są do specjalnego pojemnika, z którego wysypuje się je bezpośrednio do worka na odpady. Nie ma potrzeby używania łopatki do przesiewania żwirku, a oddzielanie dokonuje się poruszając dnem jak przy zabawie sitkiem w piaskownicy. Zaletą tych rozwiązań jest znaczna oszczędność żwirku oraz mniejsza ingerencja w zawartość kuwety. Jednak minusem pozostaje waga „sitka” którym trzeba każdorazowo manewrować oraz trudność w wymyciu dodatkowych elementów. Kuwety te są przy tym droższe od modeli tradycyjnych.
Kształt kuwety – ukłon w stronę gustów domowników
Kuwety prostokątne to wciąż najpopularniejsze modele kocich toalet. Są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem do aranżacji nawet w niedużej przestrzeni, pozostawiając przy tym swobodę i wygodę użytkownikowi końcowemu, czyli kotu. Duży wybór kolorów i modeli pozwala doskonale wpasować kuwetę w otoczenie, nie czyniąc przy tym dużego spustoszenia w kieszeni właściciela. Kuwety narożne świetnie sprawdzają się w przeznaczonych do celu fragmentach pomieszczenia, zapewniając dobry stosunek gabarytów do ilości miejsca w środku. Takie kuwety nie nadają się jednak dla wyjątkowo dużych kotów, bowiem są zwykle przeciętnej wielkości.
Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych, wręcz designerskich modeli kuwet – okrągłych, narożnych oraz przyjmujących bardziej skomplikowane kształty. Ciekawym pomysłem są kuwety o niemal pionowym układzie, z wejściem usytuowanym w górnej części kuwety. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć ilość żwirku wynoszonego na kocich łapach i rozsypywanego w trakcie zakopywania. Jednak starszy i chory kot może mieć poważny problem z korzystaniem z niej.
Istotnymi minusami kuwet o bardziej wyszukanych kształtach jest ich cena oraz trudność w czasie mycia poszczególnych elementów. Demontaż i dokładne wyszorowanie zajmuje sporo czasu w porównaniu do czyszczenia wyokrąglonych boków odkrytej prostokątnej kuwety.
Kuweta automatyczna – czy kot naprawdę doceni to rozwiązanie?
To, że kotu nie zależy na designerskim wyglądzie jego toalety – jest oczywiste. Zasadniczo, kotu jest też obojętne, w jaki sposób czyści się kuweta. Dla niego istotne jest, by stale pozostawała względnie czysta. W przeciwnym wypadku poszuka sobie miejsca w naszych doniczkach, albo gorzej – w ulubionych butach.
Najnowsze propozycje na rynku to kuwety automatyczne. Posiadają one czujnik ruchu przy wejściu i uruchamiają specjalne grabki, zbierające nieczystości do specjalnego pojemnika zaraz po wyjściu kota z kuwety. Kuweta automatyczna to oczywiście znaczna wygodna dla opiekunów. Nie muszą oni stale pamiętać o wymiataniu nieczystości z kuwety, a czynności higieniczno-czyszczące wykonywane są okresowo. To z pewnością udogodnienie dla osób spędzających wiele godzin poza domem lub roztargnionych. Kuwety automatyczne zapewniają również znacznie mniejszy poziom emisji zapachów tuż po wizycie w niej kociego rezydenta.
Zasadniczym minusem wciąż pozostaje cena takich modeli. Koszt zakupu i eksploatacji kuwety automatycznej jest kilkukrotnie wyższy od ceny pełnego kompletu potrzebnego do utrzymywania w czystości klasycznej kuwety.
Warto także mieć na uwadze fakt, że nasz kot może nie polubić dźwięku wydawanego podczas działania mechanizmów czyszczących w kuwecie – zwłaszcza, jeśli uruchamia się ona niemal natychmiast po opuszczeniu przez kota toalety. Przekonywanie kota do zalet tego nowoczesnego rozwiązania często bywa bezskuteczne, a wówczas pozostaje przeżałować wydatkowane pieniądze i powrócić do mniej nowoczesnych rozwiązań.
Na koniec przypomnijmy. Najlepsza kuweta dla kota, to kuweta, którą akceptuje nasz kot! Jeśli zatroszczymy się o zapewnienie mu komfortu korzystania z niej oraz stale będziemy dbali o zachowanie czystości – nasz kot odwdzięczy nam się na swój, niepowtarzalny sposób.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Kuweta dla kota
1. catlink Inteligentna kuweta dla kotów Catlink Scooper Young Version + schody
Już nie musisz samodzielnie sprzątać po swoim kocie! Inteligentna kuweta marki CatLink została wyposażona w zbiornik na brud o pojemności 13 l i umożliwia automatyczne czyszczenie już w około 200 sekund. Oferuje 2 tryby pracy i została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić kotu bezpieczeństwo. Pozwala też uniknąć problemu przykrego zapachu. Wyróżnia ją także eleganckie, nowoczesne wzornictwo i stosunkowo niewielki rozmi...
Dane techniczne:
Rodzaj | Kuweta |
Pojemność | Kuweta |
Gdzie kupić:
2. Zolux Kuweta FURBA z sitkiem 39x59x22 cm kol zielonobrązowy 57053-uniw
Dane techniczne:
Rodzaj | Kuweta |
Pojemność | Kuweta |
3. Inteligentna samoczyszcząca kuweta dla kotów HHOLove iPet
Gdzie kupić:
Najtańsze produkty: Kuweta dla kota
1. Catit SmartSift kuweta samoczyszcząca dla kota
Dane techniczne:
Rodzaj | Kuweta |
Pojemność | Kuweta |
2. Certech Neutralizator naturalny - tuba 500g
Opinie:
Dane techniczne:
Rodzaj | Neutralizator |
Opinie o Kuweta dla kota
Curver Kuweta kryta z filtrem dla kota 5699: produkt dobrej jakosci,spelnia oczekiwania,niska cena,
Savic Nestor XXL Kuweta dla kota – Jasnoszaro-biała: ……
Od parę lat mam kuwetę automatyczną ( Smart Kitty). Dla mnie sprzątanie ręczne kuwety to było możliwe tylko na czczo 😉
Oczywiście że są i zalety i wady, ale kiedy przeszłam na żwirek Almo Nature (drogi ale wyjątkowo skuteczny) naprawdę odczułam ulgę,
Możecie się śmiać, ale mój kot w żadnym wypadku nie chce korzystać z odkrytej kuwety, dlatego dla niego najlepsza kuweta dla kota, to ta kryta, z zadaszeniem 😀 Kupiłam taką z Curvera i jestem z niej zadowolona. Jest dość masywna, na taką się wydaje, ale leciutka, trwała i dobrze wykonana. Nie kosztuje dużo, a jak ktoś ma problem z kotem, taki jaki ja miałam, to polecam jak najbardziej 🙂 Górna część z łatwością jest do ściągnięcia, więc bez problemów można czyścić.
Kuweta dla kota wcale nie musi być zamknięta. Ja wybieram zawsze otwarte i wcale nie powodują one większego bałaganu. Odkryłam ostatnio maty, które kładzie się przed kuwetą i jak kot wychodzi, to żwirek zostaje na macie. Wtedy nic się po mieszkaniu nie roznosi i można utrzymać ten kąt w porządku i czystości. Wtedy mam wrażenie, że kuweta nie ma znaczenia. Żeby tylko kot chciał się do niej załatwiać.
Najlepsza kuweta dla kota, to ta, którą on sam polubi. Może wydawać się to śmieszne, ale mój kot na przykład nie zaakceptował dwóch kuwet, które kupiłam. Nie wiem co mu nie pasowało, bo były nowe, dokładnie oczyszczone i przygotowane specjalnie dla niego, ale nie chciał się tam załatwiać! W końcu trafiłam na kuwetę, którą polubił i nawet nie wiecie, jak się ucieszyłam.
Mam w domu dwa koty. Bardzo się lubią, na szczęście! Ostatnio wymieniałam kuwetę i najlepszą kuwetą dla kota jest ta z Curvera. To bardzo fajna firma, która specjalizuje się w produkowaniu super pojemników, nie tylko dla zwierząt!
Kiedyś kuwety robiło się samodzielnie i nie było z tym problemu. Jednak po co się bawić, jak kuwetę można kupić już za 10 zł! Sam jestem w szoku, że takie ceny nawet są.