Jednym z głównych powodów groźnej dla zdrowia psa nadwagi, jest nieprawidłowe żywienie. Obejmuje ono zarówno zbyt częste i zbyt obfite posiłki, ale również podawanie karmy niskiej jakości, niedopasowanej do faktycznych potrzeb psa. Jeśli Twój pies zmaga się z otyłością, lub balansuje na granicy między nadwagą a otyłością – musisz działać! Pierwszym z kroków jest odpowiednia karma odchudzająca dla psa, następnym zmiana stylu życia Twojego pupila. Nawet jeśli miałoby to oznaczać, że Twój leniwy kanapowiec będzie “siłą” zachęcany do codziennych joggingów i innych aktywności. Zobacz, jaka karma weterynaryjna odchudzająca dla psa sprawdzi się najlepiej! Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy odchudzającej dla psów? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika!
Spis treści
Przyczyny otyłości u psów
Zanim dowiesz się, jaka karma odchudzająca dla psa będzie najlepsza i jakie jeszcze kroki są zalecane w walce z nadprogramowymi kilogramami u czworonogów, w pierwszej kolejności musisz poznać źródło – przyczynę nadwagi pupila. Warto zatem poznać czynniki, które mogą wpłynąć na nadwagę Twojego psa.
Zdrowie
Jednym z rozsądnych kroków na drodze odchudzania jest zabranie pupila do weterynarza i wykonanie kompletu badań. Być może powodem otyłości jest choroba. Jeśli dodatkowe kilogramy mają podłoże zdrowotne – niezbędne będzie podjęcie leczenia, które zawsze warto wspomagać równolegle dobrze dopasowaną dietą. Choroby, które mogą prowadzić do otyłości to schorzenia hormonalne, cukrzyca, dysplazja stawów biodrowych, choroba zwyrodnieniowa stawów, niedoczynność tarczycy czy nadczynność nerek. Co więcej, choroby układu krążenia lub układu oddechowego również mogą również powodować przyrost masy ciała.
Geny
Kolejnym z powodów otyłości może być genetyka. Niektóre rasy są bardziej narażone na nadwagę (np. labradory) od innych. W tej grupie z pewnością powinny znaleźć się również rasy genetycznie narażone na schorzenia stawów, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie chęci do ruchu.
Wiek psa i kastracja
Kolejne z możliwych przyczyn otyłości u psów poza predyspozycjami genetycznymi rasy to podeszły wiek negatywnie wpływający na metabolizm i kastracja. Każdy z tych czynników powinien motywować do zmiany diety psa. Poza przyjrzeniem się dokładnie, czy pies przypadkiem nie dostaje za dużych porcji, niezbędna będzie też zmiana diety – potrzebna będzie dobra karma odchudzająca dla psa.
Zaniedbanie
Brak poświęcania psu uwagi i czasu, a także niechęć do dłuższych i bardziej aktywnych spacerów mogą być bezpośrednią przyczyną otyłości. W takiej sytuacji winnym jest wyłącznie opiekun. Można tutaj również przytoczyć przykłady tzw. złej miłości, kiedy częstujemy psa smakołykami zbyt często i nie potrafimy mu odmówić kolejnej porcji, kiedy tak ładnie prosi.
Jak rozpoznać otyłość u psa?
Co ciekawe, nie ma szczegółowych wytycznych, które umożliwiłyby szybkie obliczenie wagi psa do wzrostu (tak, jak w przypadku BMI u ludzi). Nadwagę psa określa się indywidualnie. Otyłość przede wszystkim widać, ale również czuć! Jeśli dotykasz żeber swojego pupila zastosuj zasadę kciuka. Jeśli łatwo wyczuwasz żebra pod ścianą brzucha przy ucisku – to prawidłowy stan – Twój pies nie ma jeszcze nadwagi.
Jeżeli jednak nie możesz w ogóle wyczuć żeber, nawet jeśli uciskasz boki klatki piersiowej psa, oznacza to, że jest otyły. Niemniej, do oceny nadwagi niezbędna jest zwykle porada u lekarza weterynarii. To właśnie on pomoże również ocenić wczesne stadium nadwagi, kiedy pies jeszcze nie ma otyłości.
Jaka karma odchudzająca dla psa będzie najlepsza?
Sklepy internetowe coraz częściej są miejscem, w którym spotkasz naprawdę obszerny wybór karm. I to nie byle jakich! Dawniej karma weterynaryjna odchudzająca dla psa dostępna była wyłącznie w gabinetach weterynaryjnych. Obecnie, dobre karmy specjalistyczne z linii premium kupisz wygodnie przez internet.Jednak, jak podjąć oceny produktu bez wsparcia doradczego? Zobacz, co powinna zawierać najlepsza karma odchudzająca dla psa!
Dobra karma odchudzająca dla psa powinna być lekkostrawna i niskokaloryczna. Najlepsze produkty będzie wyróżniać:
- niska zawartość tłuszczu (nie więcej niż 10 -1 5%),
- więcej wartościowego białka, zdecydowanie mniej węglowodanów (białko w diecie psa z nadwagą powinno stanowić nawet 80-90% jadłospisu),
- błonnik – najlepiej jeśli będzie pochodził z orkiszu, prosa lub brązowego ryżu. Jeśli Twój pies nie toleruje glutenu – możesz zrezygnować z tych produktów w składzie karmy odchudzającej dla psa,
- L-karnityna – jest to składnik, który w naturalnej postaci występuje w mięsie. NIektóre karmy specjalistyczne mają jednak dodatek syntetycznej L-karnityny. To jeden ze skuteczniejszych aminokwasów na odchudzanie.
Dobre karmy odchudzające dla psów – chociaż są lekkostrawne i niskokaloryczne – nie zadziałają dobrze, kiedy nie uwzględnisz zmniejszenia porcji. Jeśli masz problem z porcjowaniem, zainwestuj w specjalną miarkę i kieruj się zaleceniami producenta. Nie podawaj psu smakołyków między posiłkami i zadbaj o aktywność fizyczną. Na początek w zupełności wystarczą dłuższe spacery z zabawą np. aportowaniem.
Karma odchudzająca dla psa seniora
Starsze psy mają szczególne potrzeby żywieniowe. Jeśli czworonożny senior zmaga się z nadwagą, zainwestuj w dedykowaną karmę z bogatym profilem składników odżywczych, które dostarczą psu wszystkiego, co niezbędne do uzyskania nie tylko smukłej linii, ale również doskonałego zdrowia.
Starsze psy często zmagają się z problemami ze stawami. Nie da się ukryć, że ból i dyskomfort mogą skutecznie zniechęcić psa do jakichkolwiek aktywności, a stąd już prosta droga do nadwagi. Na uwagę zasługują przede wszystkim karmy odchudzające dla psów seniorów z dodatkiem preparatów na stawy. Tutaj najlepiej sprawdzą się:
- glukozamina i chondroityna – regenerują tkanki łączne i chrzęstne, łagodzą dolegliwości bólowe, oraz mogą wpłynąć na zwiększenie ruchomości stawów
- kolagen – kolagen wspomaga regenerację i poprawia gęstość mazi stawowej.
Szukaj ich w składzie karmy – to gwarancja holistycznego podejścia do żywienia starszego psa. Zadbasz nie tylko o linię czworonoga, ale również poprawisz komfort jego codziennego życia i wzmocnisz stawy!
Mokra karma odchudzająca dla psów, czy sucha?
Zastanawiasz się co będzie lepsze – sucha karma odchudzająca dla psów, czy może mokra z tzw. puszki? Chociaż w przypadku żywienia psów to sucha karma stanowi podstawę ich jadłospisu, nie da się ukryć, że oba rodzaje karm fantastycznie się uzupełniają. Mokra karma odchudzająca dla psów może być podawana zamiennie z suchą. Zwróć jednak uwagę na jej skład. Powinna mieć mało węglowodanów i dużo białka.
Zwróć również szczególną uwagę na to, w ilu procentach składa się z wysokogatunkowego mięsa. Unikaj karm ze sztucznymi wypełniaczami i MOM. Podobne wytyczne dotyczą suchej karmy dla psa. Przy ich porcjowaniu kieruj się wiekiem i wielkością, a mniej wagą psa. Oczywiste jest to, że skoro ma nadwagę, to waży zbyt dużo, więc liczba kilogramów nie powinna być wyznacznikiem do porcjowania. Wielu producentów na opakowaniu karmy umieszcza grafiki sylwetek psów, aby łatwiej Ci było określić, jaka porcja będzie właściwa dla Twojego czworonoga.
Karma odchudzająca dla psa po sterylizacji
Jeśli Twój pies przeszedł właśnie zabieg sterylizacji – zadziałaj od razu! Z uwagi na zaburzoną gospodarkę hormonalną związaną z usunięciem narządów rozrodczych, wiele psów i suk automatycznie narażona jest na nadwagę. Poza zaleceniem aktywności fizycznej, konieczne jest podawanie psom lżejszej, mniej kalorycznej karmy. Szukaj na opakowaniach oznaczenia “STERILE”.
Jaka karma odchudzająca dla Twojego czworonoga będzie najlepsza? Na koniec, poza samym profilem składników odżywczych i kalorycznością karmy, koniecznie zwróć również uwagę na smaki. Najlepsze karmy odchudzające dla psów będą dostępne w wielu smacznych, aromatycznych mięsnych wersjach: wołowiny, cielęciny, jagnięciny, dziczyzny, drobiu, a nawet ryb: łososia, dorsza itp. Pamiętaj, że w ślad za zmianą diety powinna iść również modyfikacja stylu życia. Zadbaj o więcej wspólnych aktywności i zrezygnuj z częstych psich przekąsek. To gwarancja sukcesu!
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Karma odchudzająca dla psa
1. Trovet WRD Weight&Diabetic 3 kg
Weight & Diabetic WRD
Karma dietetyczna dla psów, u których stwierdzono nadwagę oraz cukrzycę. Karma Trovet pozwala na stopniowe obniżanie masy ciała psa. Dzięki tej karmie pies nie tylko gubi wagę, ale również dostarcza potrzebne wartości odżywcze do swojego organizmu
Karma WRD pozwala na stopniowe obniżenie masy ciała psa.
Wysoki poziom białka, umiarkowane stężenie włókna, podwyższony poziom witamin (głównie witaminy A) oraz mikroelementów umożliwiają skuteczne i bezpieczne kontrolowan...
Opinie:
Dane techniczne:
Waga | 3 kg |
Wiek | dorosłe |
Przeznaczenie | z nadwagą, dla otyłych |
Smak | drób |
Rasa | wszystkie rasy |
Gdzie kupić:
2. Brit Premium By Nature Senior L+XL Large + Extra Large 15kg
Opinie:
Dane techniczne:
Waga | 15 kg |
Wiek | Starsze |
Przeznaczenie | dla otyłych |
Smak | Kurczak |
Rasa | duże i bardzo duże |
Gdzie kupić:
3. Fitmin Medium Light 15 kg
Opinie:
Dane techniczne:
Waga | 15 kg |
Wiek | dorosłe |
Rodzaj | bezzbożowa |
Smak | drób |
Rasa | średnie rasy |
Gdzie kupić:
Najtańsze produkty: Karma odchudzająca dla psa
1. Calibra Dog Premium Line Senior Light 3 Kg
2. Fitmin Mini Light 3 kg
Karma pełnoporcjowa z obniżoną zawartością energii dla dorosłych psów małych ras
Informacje ogólne:
Karma jakości super premium z obniżoną zawartością energii dla dorosłych psów małych ras. Białko: 23%, tłuszcz: 8,5%, energia: 13,4 MJ/1 kg
Zalety:
o wyprodukowana z 68% składników pochodzenia zwierzęcego
° 50% świeżego mięsa z kurczaka
° 15% suszonych składników z kurczaka
° 3% składników z ryb
o 68% białek pochodzenia zwierzęcego
o z obiżoną zawartością energii
o z kompleksem naturalnych ...
Opinie:
Dane techniczne:
Waga | 3 kg |
Wiek | dorosłe |
Smak | kurczak |
Rasa | małe rasy |
3. Trovet WRD Weight&Diabetic 3 kg
Weight & Diabetic WRD
Karma dietetyczna dla psów, u których stwierdzono nadwagę oraz cukrzycę. Karma Trovet pozwala na stopniowe obniżanie masy ciała psa. Dzięki tej karmie pies nie tylko gubi wagę, ale również dostarcza potrzebne wartości odżywcze do swojego organizmu
Karma WRD pozwala na stopniowe obniżenie masy ciała psa.
Wysoki poziom białka, umiarkowane stężenie włókna, podwyższony poziom witamin (głównie witaminy A) oraz mikroelementów umożliwiają skuteczne i bezpieczne kontrolowan...
Opinie:
Dane techniczne:
Waga | 3 kg |
Wiek | dorosłe |
Przeznaczenie | z nadwagą, dla otyłych |
Smak | drób |
Rasa | wszystkie rasy |
Opinie o Karma odchudzająca dla psa
Mills Farm Light 12 kg: Smakuje mojej suczce, zapewnia jej dobre samopoczucie oraz kondycję.
Mills Farm Light 12 kg: bardzo wysokiej jakości karma. Pieski bardzo ją lubią. Wykonują wszystkie polecenia. Może służyć jako smakołyk. Na szkoleniach częstowałam inne psy i też uwielbiały tą karmę.