Wiele psich ras wymaga regularnej pielęgnacji, między innymi podcinania sierści. Strzyżenie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który możemy wykonać samodzielnie we własnym domu lub w profesjonalnym salonie. Zabieg w domu wymaga zakupu między innymi odpowiedniej maszynki do strzyżenia psów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Jak wybrać ten najlepszy? Na co, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby maszynka do strzyżenia psów najlepiej spełniała swoje zadanie?
Spis treści
Kiedy przycinamy włosy u psa?
To pytanie często zadają sobie właściciele czworonogów. Pieska strzyżemy w zależności od potrzeb, przy czym najważniejsze jest pierwsze strzyżenie. To od niego zależy czy nasz pupil polubi ten rodzaj pielęgnacji, dlatego też musimy go do niego stopniowo przyzwyczajać. Najlepiej zacząć jak najwcześniej, czyli już od wieku szczenięcego, nawet jeżeli nie ma większej potrzeby skracania włosów. Na pierwszy raz najlepiej udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego dla psów, w którym specjalista w odpowiedni sposób skróci sierść.
Salon fryzjerski czy własnoręczne strzyżenie?
Wydaje się, że salon fryzjerski dla psów to bardzo dobre rozwiązanie. Oddajemy psa w ręce specjalisty, który szybko i sprawnie skróci włosy i nada im odpowiedni kształt. Jednak wizyta u psiego fryzjera nie należy do tanich. Poza tym nie zawsze trafimy na dobrego groomera, który będzie miał odpowiednie podejście do psa i nie wystraszy go. Dodatkowo takie salony dostępne są jedynie w większych miastach, dlatego też niektórzy właściciele zmuszeni są samodzielnie strzyc swojego pieska. W tym celu muszą kupić dobrą maszynkę do strzyżenia psów.
Co lepsze: maszynka do strzyżenia psów czy nożyczki?
Maszynka do strzyżenia psów sprawdzi się w sytuacji kiedy chcemy skrócić włosy i nadać im odpowiedni kształt. Rozwiązanie idealne w przypadku większych ras. Z kolei nożyczki będą bardziej odpowiednie podczas skracania długich pasm, zwłaszcza u małych psów posiadających gładkie włosy. Pamiętajmy, że maszynkę dobieramy do rodzaju sierści psa.
Rodzaje maszynek do strzyżenia psów
- uniwersalna – posiada jedno standardowe ostrze, które nie nadaje się do strzyżenia wszystkich rodzajów sierści. Lepszym rozwiązaniem będzie przyrząd wyposażony w kilka wymiennych ostrzy lub taki przeznaczony dla jednej konkretnej rasy,
- specjalistyczna do wykańczania – najczęściej używana jest przez profesjonalistów w psich salonach fryzjerskich.
Ostrze wielkości 9,5 mm będzie idealne do strzyżenia psów mających gęstą sierść z kołtunami. Do długich włosów najlepsza będzie maszynka z ostrzem 6,3 mm. Z kolei z gęstymi włosami poradzi sobie ostrze wielkości 3,2 mm.
Wybór modelu maszynki do strzyżenia psów z wymiennymi nakładkami wydaje się być dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu będzie można nie tylko skrócić sierść, ale i dokładnie przyciąć włosy przy uszach, czy w innych miejscach.
Jaką maszynkę do strzyżenia psów wybrać?
6 parametrów, które warto wziąć pod uwagę
- materiał z jakiego została wykonana głowica (najlepsza jest ceramiczna lub z metalu dobrej jakości),
- poziom emitowanego hałasu (maszynka dla psa podczas strzyżenia nie może być zbyt głośna, ponieważ pies może się wystraszyć),
- moc – nie powinna być zbyt niska, gdyż maszynki z niską mocą szybko się nagrzewają, co przy długiej pracy może grozić ich uszkodzeniem. Aby do tego nie dopuścić wymagane są częste przerwy, co znacznie wydłuża czas strzyżenia,
- ostrze i nakładki – ostrza mogą być wykręcane lub zdejmowane za pomocą jednego ruchu dłoni. Muszą być dopasowane do rodzaju sierści,
- sposób zasilania – akumulator lub kabel (kabel pozwala na długą, nieprzerwaną pracę, ale ogranicza pole manewru. Z kolei akumulator pozwala na pracę w każdym miejscu, ale może się szybko rozładować, dlatego też przy wyborze takiego modelu dobrze jest zwrócić uwagę na pojemność baterii),
- wielkość – dopasowujemy do wielkości psa (im większy pupil tym większa maszynka).
Długość i rodzaj ostrzy
Długość ostrzy należy dopasować do rasy zwierzęcia i rodzaju jego sierści. Włosy cienkie i delikatne wymagają dłuższych ostrzy. Powinni je wybierać właściciele małych ras, jak na przykład york, oraz ras dużych i olbrzymich. W przypadku psów mających gęste i puchate włosy najbardziej sprawdzą się ostrza krótkie wielkości do 6 mm.
Fryzjerzy najczęściej używają maszynek wyposażonych w ostrza zwykłe (metalowe) i ceramiczne. Przeważnie znajdują się w nich igły mające taką samą długość. Takie rozwiązanie jest bardziej bezpieczne dla zwierzęcia, w porównaniu z ostrzami degażowymi (igły mają różną długość). W ich przypadku łatwiej o skaleczenie zwierzaka.
Cena maszynki do strzyżenia psów
Cena dobrej maszynki do strzyżenia psów jest niemała, dlatego też niektórzy właściciele zwierząt chcąc zaoszczędzić kupują zamiennie tańszą maszynkę do strzyżenia ludzi. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ sierść zwierząt różni się od ludzkich włosów. Jest bardziej gęsta i sztywna, dlatego też zwykła, tania maszynka dla ludzi nie poradzi sobie ze skróceniem psich włosów.
Opinie o Maszynka do strzyżenia psów
Adler Strzyżarka dla zwierząt AD 2823 AD 2823: super działa bez zarzutów cicha co owocuje w przypadku obcinania naszego pieska
Najważniejsze, że to wybrać odpowiedni model. Dobra maszynka do strzyżenia psów jest prosta w obsłudze i każdy sobie z nią poradzi. Ale co najważniejsze, trzeba myśleć również o tym, że nie każda maszynka się nadaje, musi być przystosowana do psów!
My mamy maszynkę MOSER, która przetrwała już kilkadziesiąt strzyżeń. Myślałam, że to trudne i że pies nie będzie lubił ale nie mam problemu z obsługą maszynki, ani z psem. Przynajmniej nie muszę szukać psiego fryzjera, a u nas w mieście takiego nie ma. Koszt maszynki to około 150 zł, a mogę sama wykonywać tę pracę 😉 Pierwsza fryzura nie była zbyt dobra jak sobie przypominam, ale teraz znacznie lepiej mi idzie. A jeśli chodzi o Moser to jest to dobra maszynka.
Mam Moser 1400 beznadziejna maszynka do strzyżenia Psa. Stępiła się chyba po 10 min pracy. Nie polecam.
Dzisiaj kupię Adler 2823 do strzyżenia Shitsu… Zobaczę czy da radę
Shih-tzu proszę Pana ale z racji iż też mam tą rasę psa i chce zakupić maszynkę proszę o opinie na temat tej, którą chce Pan zakupić. Pozdrawiam
Komentarz powyżej jest chyba zbędny…
Dobra maszynka do strzyżenia psów na pewno się przydaje, szczególnie do psów z długim włosiem. Mój nie ma aż takiego długiego, ale szybko rośnie, więc samodzielnie mu robimy fryzurkę 🙂 Szczerze, to nie lubi być u psiego fryzjera, więc nie mamy wyjścia, sami musimy mu robić domowe spa.
mój dziadek opalał psa palnikiem gazowym – dzięki czemu nie trzeba było go strzyc. Najpierw upijał psa piwem z wódką na słodko – a potem opalał.
Pies w kilka minut był jak nowy
Odziedziczył Pan wiele po dziadku.
Pani, która zajmuje się moim psem używa Trixie. Wydaje mi się, że ta maszynka do strzyżenia psów świetnie sobie radzi z trudnym, grubym włosiem. Sama nie mam takiej maszynki w domu, bo chyba nie umiałabym ogarnąć swoje psa. Ale wiem, że ona już długo z niej korzysta, więc to chyba dobra i trwała firma.