Jednym z niezbędnych etapów pielęgnacji Twojego czworonoga jest systematyczne dbanie o jego sierść. Chociaż to rasy długowłose wymagają od opiekunów więcej nakładu czasu na utrzymanie sierści w doskonałej kondycji, warto pamiętać, że o sierść krótkowłosą również należy dbać. Dobry szampon dla psa dba nie tylko o samą sierść, ale również skórę zwierzaka, a cykliczne kąpanie psa w szamponie leczniczym może być wskazaniem do wspomagania walki z różnego rodzaju problemami skórnymi. Czy wiesz, co ile kąpać psa? Jakich produktów użyć do zachowania sierść w doskonałej formie i na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego szamponu dla psa, dopasowanego do indywidualnych potrzeb jego rasy? Wyjaśniamy!
Spis treści
Co ile kąpać psa?
Zanim wybierzesz najlepszy szampon dla psa, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, co ile powinno się myć sierść czworonoga. Niestety na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi, ponieważ częstotliwość kąpieli jest uzależniona od kilku czynników:
- stanu czystości sierści (Twój pies może niestety wytarzać się w nieczystościach i błocie nawet kilka dni po ostatniej kąpieli),
- rodzaju sierści (rasy długowłose wymagają częstszych kąpieli),
- ogólnego wyglądu i zapachu sierści,
- okoliczności np. zbliżającej się wystawy,
- trybu życia psa (psy prowadzące pasywny tryb życia nie będą potrzebować tak częstych kąpieli, jak te aktywne).
Ale co na temat częstotliwości mycia psa mówią specjaliści? Według ogólnie przyjętych norm nie należy kąpać psa częściej niż co kwartał (oczywiście pomijając sytuacje losowe). Czym zastąpić szampon dla psa w okresie przejściowym? W ramach codziennej pielęgnacji, psy krótkowłose po spacerze w okresie jesienno-zimowym (lub po deszczu) wystarczy przetrzeć lekko wilgotną szmatką bez żadnego detergentu i pozostawić do wyschnięcia albo dokładnie wyczesać miękką szczotką.
Dlaczego nie zaleca się częstych kąpieli psów? Sierść psa chroni go nie tylko przed chłodem, ale również wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Każdy włos pokryty jest tłustą wydzieliną sebum, która stanowi naturalny płaszcz ochronny i obmyślona przez naturę powłokę hydrofobową. Dzięki temu pokrywa włosia psa i podszerstek (gęsty “puch” znajdujący się tuż przy skórze) spełniają swoje pierwotne zadanie. Zbyt częste kąpiele, nawet kiedy masz pod ręką najlepszy szampon dla psa, zmywają tę powłokę i sprawiają, że skóra psa, jak i sam czworonóg, są bardziej narażone na działanie negatywnych czynników zewnętrznych.
Jaki szampon dla psa wybrać?
Oto jest pytanie! Na rynku kosmetyków dla psów znajduje się obszerna gama różnorodnych produktów do mycia przeznaczonych do pielęgnacji psich włosów. Jeżeli kiedyś przyszło Ci do głowy wykąpać psa w szamponie dla ludzi to wiedz, że jest to bardzo duży błąd w pielęgnacji, który może wpłynąć negatywnie na zachowanie prawidłowej bariery pH na skórze psa. Stąd prosta droga do różnego rodzaju problemów dermatologicznych i kosztownego leczenia. Lepiej jest zainwestować więcej w profesjonalny szampon dla psa, niż zmagać się z późniejszym leczeniem skóry czworonoga. Jakie szampony dla psów znajdziesz na sklepowych półkach?
Naturalny szampon dla psa
Najlepszy naturalny szampon dla psa to kosmetyk bez alergizujących i szkodliwych substancji pochodzenia syntetycznego. W jego składzie znajdziesz składniki myjące i pielęgnujące pochodzenia naturalnego – zwierzęcego i roślinnego. Taki kosmetyk może mniej się pienić, ale będzie równie skuteczny, jak szampony wytwarzające gęstą pianę.
Szampon hipoalergiczny dla psa
Dobry szampon hipoalergiczny dla psa świetnie sprawdza się u psów z delikatną, wrażliwą i podatną na podrażnienia skórą. To najlepszy szampon dla psa z problemami skórnymi. Może nie tylko wspomagać ich leczenie, ale również zapobiegać powstawaniu zmian chorobowych. W jego składzie nie znajdziesz substancji uznanych za drażniące i alergizujące. Taki dermokosmetyk zawiera łagodne środki powierzchniowo czynne, skuteczne substancje łagodzące, ale również składniki, które działają nawilżająco i zmiękczająco. Skóra psa po kąpieli jest nawilżona i ukojona.
Szampon leczniczy dla psa
Szampon leczniczy dla psa to kosmetyk ukierunkowany na wspomaganie leczenia problemów dermatologicznych i innych chorób skóry. Kiedy pies zmaga się z pasożytami lub chorobami skóry, weterynarz może zalecić równoległe do leczenia farmakologicznego stosowanie specjalnych szamponów leczniczych i zasypek, czy pudrów zawierających substancje, które mogą wpływać na porost nowej okrywy włosa lub zmniejszyć przetłuszczanie się skóry psa.
Szampon na pchły dla psa
Jedno z najczęściej wybieranych i popularnych rozwiązań to dobry szampon na pchły dla psa. W swoim składzie ma substancje zwalczające pchły i inne pasożyty bytujące na skórze czworonoga. Chociaż korzystanie z szamponu na pchły dla psa nie jest podstawą prewencji przed tymi pasożytami, idealnie uzupełnia kurację przeciwpchelną. Pamiętaj tylko, że po zakropleniu psa preparatem na pchły u weterynarza należy bezwzględnie unikać kąpieli i moczenia skóry psa przez okres co najmniej dwóch tygodni.
Szampon przeciwłupieżowy dla psa
Zdarza się, że na skutek zaburzenia pH skóry psa, ale również w przebiegu różnego rodzaju schorzeń dermatologicznych, skóra psa pokrywa się łupieżem. Skład takiego kosmetyku jest nastawiony na łagodzenie stanów zapalnych i silne nawilżanie skóry. Składniki pochodzenia naturalnego – bezpieczne dla psa to na przykład naturalny wyciąg z dziegciu, który działa bakteriobójczo, grzybobójczo i łagodzi swędzenie skóry związane z jej nadmiernym przesuszenie, olejek z jałowca itp.
Szampon dla psa długowłosego
Twój pupil ma gęstą, długa sierść, która lubi się plątać? Najlepszy szampon dla psa długowłosego nie tylko zadba o jej czystość, ale również wpłynie na nawilżenie okrywy, co ułatwi rozczesywanie. Dobrym pomysłem dla właścicieli, którzy nie chcą tracić dodatkowego czasu na i tak już czasochłonną pielęgnację jest wybór kosmetyku 2w1. Szampon dla psa długowłosego z odżywką w składzie podczas mycia odżywia, regeneruje i nawilża sierść w tym samym czasie. Po wysuszeniu i rozczesaniu sierść będzie nawilżona, błyszcząca i czysta.
A może tak suchy szampon dla psa?
Suchy szampon dla psa ma najczęściej wygodną formę sprayu, ale można również kupić produkt w postaci zasypki/pudru. Suchy szampon dla psa nie czyści skóry i sierści, ale działa doraźnie. Zawarte w nim składniki pochłaniają nadmiar sebum i sprawiają, że sierść odzyskuje puszystość, przyjemny zapach i dobry wygląd. To rozwiązanie, które sprawdzi się np. w podróży i pomoże w zachowaniu dobrego wyglądu okrywy w przerwie między jedną a drugą kąpielą. Kolejną z sytuacji, w których może sprawdzić się suchy szampon dla psa, jest choroba czworonoga, która uniemożliwia jego kąpiel. Pamiętaj jednak, że suchy szampon dla psa nie zastępuje kąpieli!
Czy szampon dla psa zapachowy to dobry wybór?
Część producentów oferuje zapachowe szampony dla psa, które są bezpieczne i przyjemne dla obu stron – czworonogów i ich właścicieli. Specjaliści zalecają jednak, żeby przy wyborze kosmetyków dla psa nie kierować się upodobaniami zapachowymi. Podstawową kwestią, o której musisz pamiętać, jest to, że człowiek ma zupełnie inne preferencje zapachowe od psa. To, co dla psa pachnie ładnie, dla człowieka może być nie do zniesienia i odwrotnie. Kąpiel w szamponie zapachowym z ostrą nutą kwiatową lub inną kompozycją zapachową może stanowić dla psa dodatkowy, nieprzyjemny bodziec i powód do dodatkowego stresu.
Tak naprawdę ciężko jest przewidzieć, jak pies zareaguje na szampon zapachowy. Zakłada się, że psi węch rozróżnia ponad 600 000 zapachów. Im większa jest kufa (nos), tym większe są komórki węchowe i lepszy zmysł węchu. Teraz wyobraź sobie jaki nokaut zapachowy fundujesz swojemu psu, używając podczas jego kąpieli intensywnie pachnącego szamponu zapachowego. To, co dla Ciebie jest przyjemne i subtelne, dla Twojego psa będzie nie do zniesienia.
Warto również wspomnieć o zwiększonym ryzyku występowania alergii, które mogą wywołać substancje zapachowe zawarte w szamponie dla psów. Lepiej wybrać profesjonalny szampon dla psa bezzapachowy, niż cieszyć się kilkuminutowym, przyjemnym zapachem podczas kąpieli pupila. Psy nie lubią szamponów, które skutecznie maskują ich naturalny zapach.
Czego unikać przy wyborze dobrego szamponu dla psa?
Kwestii, na jakie trzeba uważać, jest kilka. Naturalnym elementem codziennej pielęgnacji psa, którą z zamiłowaniem sam na sobie stosuje, jest lizanie. To właśnie z uwagi na fakt, że język psa ma bezpośredni kontakt z sierścią i skórą, bardzo ważne jest unikanie w składzie szamponu zbędnej chemii. SLS, parabeny, opisane wyżej substancje zapachowe, silikony, barwniki itp. mogą zaszkodzić nie tylko skórze, ale po przedostaniu się do przewodu pokarmowego – również całemu organizmowi. Długotrwałe narażenie na działanie takich substancji zwiększa ryzyko wystąpienia alergii nie tylko skórnych, ale również pokarmowych.
Chociaż modne są również szampony koloryzujące białą sierść, weterynarze odradzają wykonywanie takich eksperymentów. Nigdy nie wiadomo, jak zareaguje skóra psa na barwniki zawarte w produkcie – nawet tym bezpiecznym i rekomendowanym do stosowania na zwierzętach.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Szampon dla psa
1. Dr Seidel Spray z kwasami borowym i octowym 100ml - preparat na problemy skórne dla psów i kotów
2. Eurowet Odżywka do sierści i włosów dla psów 200ml
3. Vetfood Vetfood DermActiv Shampoo do skóry atopowej w trakcie zapalenia (125 ml)
Najtańsze produkty: Szampon dla psa
1. Eurowet Hexoderm Szampon dermatologiczny saszetki 20x20ml
Gdzie kupić:
2. Felce Azzurra Felce Azzurra Fresco - Puder 200g
3. Over Zoo Over Zoo Szampon dla Shih Tzu 250ml
Opinie:
Porównanie TOP 3
Jak kąpać psa?
Dobry szampon dla psa wybrany? Pora przejść do kąpieli! Czy wiesz, jak prawidłowo kąpać psa? Podczas kąpieli bardzo ważna jest odpowiednia temperatura wody. Optymalną jest ta, która nie przekracza 37 stopni Celsjusza. Aby nanieść kosmetyk, należy zmoczyć sierść psa wodą i nanieść na dłonie, rekomendowaną przez producenta dawkę szamponu. Im większy jest pies i im gęstsza lu dłuższa jego sierść, tym więcej szamponu będziesz potrzebować. Masuj dokładnie sierść psa, przykładając się w szczególności do masażu samej skóry. Następnie spłukuj obficie psa wodą do czasu, aż piana przestanie być widoczna. Dokładnie wysusz psa ręcznikiem lub jeśli Twój pupil ma długą sierść – suszarką do włosów i specjalną szczotką dla psa. Okres kąpieli to również dobry czas na wyczyszczenie uszu i zębów. Użyj do tego celu specjalnych preparatów: sprajów do uszu na bazie olejków, szczoteczek do zębów i specjalnych past.
Dobór najlepszych kosmetyków do pielęgnacji psa jest jedną z ważniejszych decyzji, które mają wpływ na wygląd i zdrowie Twojego pupila. Jednym z podstawowych produktów, jakich będziesz potrzebować, jest dobry szampon dla psa. Jaki wybrać? Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiał Twoje wątpliwości i pomoże Ci w wyborze najlepszego rozwiązania.
Opinie o Szampon dla psa
Botaniqa LOVE ME LONG SPRAY 250ML 10461: Super produkt dla piesków długowłosych.
Dr Seidla Derma-Pharm Dr Seidel Spray Z Chlorheksydynľ 100Ml Zadzwoń 795 777 801 Darmowa Dostawa Od 89 Zł: Działa