Kuweta dla psa — chociaż w miłośnikach długich spacerów z czworonogiem na świeżym powietrzu, może budzić kontrowersje, w wielu przypadkach okazuje się niezastąpiona. Gwarantuje komfort dla niewychodzącego psa, a także umożliwia utrzymanie higieny w domu. Dobre kuwety dla psów są atrakcyjną alternatywą mat do sikania dla psa. Co więcej, mogą być ich świetnym uzupełnieniem! Jaka kuweta dla psa sprawdzi się w Twoim domu? Kiedy warto z niej skorzystać? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika!
Spis treści
Kiedy przyda się kuweta dla psa?
Kuweta dla psa do sikania służy do załatwiania potrzeb fizjologicznych czworonoga. Przydaje się w kilku sytuacjach:
- Kuweta dla psa seniora jest dobrym rozwiązaniem na problemy z poruszaniem się czworonoga, ale też z nietrzymaniem moczu. Starsze psy np. z dysplazją stawów biodrowych dzięki niej nie muszą stresować się tym, że załatwiły się w domu. Dla opiekuna oznacza to z kolei łatwiejsze utrzymanie czystości w domu.
- Kuweta do sikania dla szczeniąt jest jednym z niezbędnych akcesoriów profesjonalnych hodowców (ale nie tylko), którzy z pierwszymi spacerami i treningiem czystości muszą wstrzymać się do okresu zakończenia obowiązkowych szczepień. Co więcej, przy większej liczbie psów, ryzyko, że któryś nie zdąży z potrzebą fizjologiczną na spacer, jest całkiem duże.
- Awaryjna kuweta dla psa jest również dobrym rozwiązaniem kiedy obawiasz się, że danego dnia nieco dłużej nie będzie Cię w domu, a Twój pupil nie wytrzyma do spaceru. Kuwetę dla psa możesz ustawić w pokoju, w łazience lub na balkonie. Jednak pamiętaj o tym, że w pierwszej kolejności Twój pies musi się do niej przyzwyczaić. W innym wypadku wysoce prawdopodobne, że nie domyśli się, do czego ona służy.
- Kuwety dla psów mogą być również chwilowym rozwiązaniem, kiedy opiekun choruje i nie ma możliwości zagwarantowania psu wyjścia na spacer w każdej chwili, w której pies tego potrzebuje.
Ogólnie można przyjąć, że kuweta dla psa jest akcesorium bardzo praktycznym i potrzebnym. Niemniej pamiętaj, że do zachowania pełni zdrowia i tego fizycznego i psychicznego pies potrzebuje aktywnych, dłuższych spacerów w ciągu dnia i to niezależnie od jego wieku, rasy, czy wielkości.
Jaka kuweta dla psa jest najlepsza? Rodzaje
Na rynku akcesoriów zoologicznych znajdziesz wiele atrakcyjnych kuwet dla psów — od najprostszych, tanich modeli wykonanych z trwałego tworzywa po bardziej zaawansowane, samoczyszczące kuwety na miarę XXI wieku. Niżej prezentujemy krótką listę najczęściej wybieranych produktów.
Kuweta dla psa z trawą
Psy najchętniej załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na trawę. Wynika to nie tylko z ich przyzwyczajenia, ale przede wszystkim z ich psiej natury. Dobra kuweta z trawą dla psa ma również inne zalety — wspomaga szybszą naukę czystości szczeniąt. Młode psy po wyjściu na pierwszy prawdziwy spacer szybko skojarzą, do czego służy trawa.
Z kolei dorosłe psy przyzwyczajone do załatwiania się na spacerach szybciej zorientują się, do czego służy kuweta — zauważa w niej bowiem dobrze znaną trawę. Trawa w tego typu kuwecie jest oczywiście sztuczna — łatwo utrzymasz ją w czystości.
Kuweta samoczyszcząca dla psa
Kuweta samoczyszcząca redukuje konieczność częstego wymieniania podłoża, na które załatwia się pies. Jest to w pełni zautomatyzowana, inteligentna kuweta, która pomaga w zachowaniu czystości i neutralizuje brzydkie zapachy. Automatyczna kuweta dla psa jest wyposażona w czujniki, które wykrywają obecność czworonoga. Po jego wyjściu z kuwety system aktywuje specjalną funkcję wygrabiania nieczystości. Wszystko trafia do specjalnej, szczelnej, wyjmowanej części, którą należy regularnie opróżniać. Najbardziej zaawansowana, najlepsza kuweta automatyczna dla psa, może być nawet sterowaną aplikacją na smartfona! Kuwety samoczyszczące dla psów są najdroższą ze wszystkich zaprezentowanych w naszym tekście opcji.
Klasyczna kuweta dla psa
Zwykła, dobra kuweta dla psa ma formę obszernego pojemnika z wyższymi rantami. Niektóre modele mają obniżoną krawędź w miejscu, w którym pies ma do niej wejść. Kuwety dla psów przybierają różne kształty i dostępne są w wielu wielkościach. Solidne kuwety dla psów wykonane są z trwałych tworzyw, odpornych na zniszczenie, działanie kwasów, wilgoci i innych substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć, na powierzchnię kuwety dla psa.
Kuweta dla psa z piaskiem, żwirem czy matą?
Zastanawiasz się co wsypać do kuwety dla psa? Możliwości masz kilka. Możesz zainwestować w specjalny piasek (najlepiej taki z funkcją pochłaniania zapachów, może być lekko perfumowany), żwirek zbrylający (podobny do takiego, którego używają koty, lub kupić specjalną matę do sikania dla psa i ułożyć ją we wnętrzu kuwety. Psy mogą mieć indywidualne preferencje w zakresie wyboru kuwety. Niektóre z nich mogą niechętnie podchodzić do tematu załatwiania się na piasku, innym może nie spodobać się konsystencja żwirku. Spróbuj kilka wariantów, zanim wybierzesz najlepszy dla swojego czworonoga.
Kuweta dla psa a wielkość psa
Jednym z problemów podczas wyboru kuwety jest wybór jej rozmiaru. Zasadniczo — im większa jest powierzchnia psiej kuwety, tym lepiej. Niestety nie każdy dysponuje tak dużą powierzchnią mieszkalną, aby nie martwić się o jej wymiary. Im większy pies, tym większej kuwety będzie potrzebował, kluczowe jest, aby mógł do niej swobodnie wejść i wygodnie załatwić swoją potrzebę. Większość psów przed zrobieniem kupy robi jedno lub dwa kółka wokół własnej osi, zanim zajmie dogodną pozycję — muszą zatem mieć na to wystarczająco dużo miejsca. Mniejsze psy z powodzeniem zmieszczą się w kuwecie dla psa o kompaktowych wymiarach, które nie zajmą dużo miejsca w pomieszczeniu z ograniczonym metrażem.
Wybierz miejsce na kuwetę dla psa
Najwygodniej jest umieścić kuwetę w łazience. Pies również potrzebuje prywatności i spokoju. Postawienie kuwety w kuchni jest niehigieniczne, a w salonie może psuć estetykę wnętrza. Co więcej, podłoga w łazience jest zazwyczaj wykończona łatwymi do sprzątania płytkami. Wygodniej będzie Ci z niej zebrać elementy piasku lub żwiru. Latem, wielu właścicieli stawia kuwetę dla psa na balkonie. Taka lokalizacja daje pupilowi namiastkę spaceru, kiedy musi się załatwić podczas nieobecności swojego pana.
Jak nauczyć psa sikania do kuwety?
Jeśli Twój pies nie jest przyzwyczajony do załatwiania się do kuwety — musisz mu w tym pomóc. Najłatwiej jest ze szczeniętami, które dopiero rozpoczynają trening czystości i w zdecydowanej większości — nie odwiedzają jeszcze parków i przydomowych skwerów. Aby nauczyć szczenię do sikania do kuwety dla psa za każdym razem kiedy załatwi się poza wyznaczonym miejscem, przenieś je szybko do kuwety. Podobnie jest w przypadku kiedy podejrzewasz, że może ono zaraz chcieć skorzystać z “psiej toalety”, kilka razy dziennie odkładaj psa do kuwety — po śnie, posiłki i zabawie. Jeśli zdarzy mu się do niej nasikać, nagródź szczenię psim smakołykiem.
W zasadzie proces nauki dojrzałego psa jest analogiczny, musisz tylko uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dorosłe psy i psi seniorzy potrzebują więcej czasu, aby złamać swoja dotychczasową rutynę i nieco zmodyfikować styl załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Psie przysmaki i słowne wyrazy uznania są mile widziane!
Kuweta dla psa a kot w domu
Jeśli jesteś szczęśliwym opiekunem nie tylko psa, ale również kota — możesz mieć pewność, że ten szybko postara się przejąć psią kuwetę. Na szczęście psom to zwykle bardzo nie przeszkadza — dbaj po prostu o utrzymanie czystości i zbieranie odchodów po kocie. Zakładając jednak drugi wariant, w którym to pies przywykł już do sikania do kuwety i umiłował sobie również kuwetę dotychczas przeznaczoną tylko dla kota — możesz spotkać się z poważnym problemem.
Kot bardzo pilnuje swojej kuwety, jest to dla niego jeden z ważniejszych elementów w wyznaczaniu swojego terytorium. Gdy mruczek wyczuje tylko, że Twój pies załatwił się do jego kuwety, może on całkowicie zrezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń i załatwiać się w inne miejsce — do wanny, pod prysznic, do butów, a także do umywalki. Koty czując, że ich terytorium zostało naruszone, znakują moczem jeszcze większy obszar. Staraj się zatem nie dopuszczać do takich sytuacji.
Jak widzisz, dobra kuweta dla psa jest całkiem przydatnym i praktycznych akcesorium. Wybierając solidny model wykonany z trwałego tworzywa (zwykle jest to PVC) i podgumowanym spodem, możesz mieć pewność, że Twój pies będzie czuł się komfortowo, załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne w domu. Z kolei Ty nie będziesz się martwić koniecznością sprzątania po jego “wpadkach”.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Kuweta dla psa
1. Savic Savic KUWETA DLA SZCZENIĄT DUŻA 62x48cm PUPPY TRAINER STARTER KIT LARGE
2. VidaXL Toaleta dla zwierząt z tacą i sztuczną trawą, zieleń, 63x50x7cm
3. Savic Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki - M, kuweta i 57 podkładek
Najtańsze produkty: Kuweta dla psa
1. MAXY C.O. MAXY C.O. Kuweta dla psa 5901785360356
Kuweta dla psa pozwoli utrzymać mieszkanie w czystości. Umożliwi naszym pupilom załatwianie swoich potrzeb w dowolnym momencie bez konieczności wychodzenia z domu. Jest przy tym łatwa w czyszczeniu - wystarczy ją opłukać wodą z mydłem.
Opinie o Kuweta dla psa
Savic Puppy Trainer Pads Wkładki Do Kuwety I Transportera – L, 50 Sztuk: Produkt OK