Grzałka do akwarium jest jednym z nieodłącznych elementów każdego zbiornika. Oczywiście są akwaria, które nie wymagają ogrzewanej wody, ponieważ niektóre gatunki ryb preferują chłodniejsze warunki (np. z karpiowatych – złota rybka), niemniej większość ryb akwariowych wymaga wyposażenia akwarium w grzałkę z termostatem. To gwarancja zachowania stabilnej temperatury uwzględniającej indywidualne preferencje ryb i roślinności akwariowej. Grzałka do akwarium oferuje również wysokie bezpieczeństwo przed amplitudami temperatur, które mogą wynikać nie tylko ze zmiany pór roku, ale również warunków panujących w Twoim mieszkaniu.
W sklepach akwariowych znajdziesz wiele różnych grzałek – jak z tak szerokiego asortymentu wybrać tę najlepszą?
Spis treści
Co to jest grzałka do akwarium i za co odpowiada?
Grzałka akwariowa jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia zbiornika. Ma za zadanie osiągać i utrzymywać odpowiednią temperaturę wody. Ta z kolei ma niebagatelny wpływ na całe środowisko akwariowe – od ryb, przez narybek po rozwój roślinności. Aby zrozumieć, jak ważny jest wybór dobrej jakości grzałki, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jak istotne jest utrzymanie stałej, optymalnej temperatury wody w akwarium. Grzałka do akwarium ustawiona na określoną temperaturę może przyczynić się do:
- zapobiegnięcia wahania temperatur, które mogą być zabójcze dla bardzo wrażliwych ryb akwariowych i narybku,
- optymalnego wzrostu roślin,
- dobrego samopoczucia ryb,
- możliwości zapobiegania występowaniu niektórych chorób. Czasami do zwalczania niektórych schorzeń, które dotykają ryby, wystarczy podnieść temperaturę wody o kilka stopni. To jeden z naturalnych sposobów na zwalczanie bakterii i wirusów. Taka metoda jest szczególnie polecana przez osoby hodujące niezwykle wrażliwe dyskowce.
Z uwagi na szeroki wybór dostępnych grzałek jest to jeden z elementów wyposażenia technicznego akwarium, który może stanowić jedno z bardziej problematycznych. Dowiedz się, jakie są rodzaje grzałek i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Do czego służy grzałka do akwarium?
Grzałka akwarystyczna ma za zadanie regulować temperaturę w zbiorniku. Biotop akwarium wymaga odpowiednich warunków, do bezpiecznego rozwoju. Dlatego poza wyborem właściwego oświetlenia do akwarium i podłoża do akwarium, ryby i rośliny wymagają również wody o określonych parametrach i odpowiedniej temperaturze.
Większość ryb słodkowodnych jest ciepłolubna. Wymaga wody o temperaturze od 22 do 28 C. Bez odpowiednich warunków wysoce prawdopodobne, że ryby nie tylko nie będą się rozmnażać i rosnąć, ale również będą narażone na szereg różnego rodzaju schorzeń.
Pamiętaj, że zarówno zbyt wysoka, jak również zbyt niska temperatura wody w akwarium jest szkodliwa dla ryb i roślin. To właśnie dlatego jej utrzymanie na właściwym poziomie jest tak ważne.
Jak kontrolować temperaturę wody w zbiorniku? Z pomocą przychodzi np. funkcjonalna grzałka z termostatem, która włącza się, kiedy temperatura spadnie poniżej zakładanego poziomu i wyłącza, gdy ten zostanie przekroczony. Jednak to nie wszystkie z rozwiązań technologicznych oferowanych przez producentów sprzętu akwarystycznego.
Grzałka a pojemność akwarium
Na rynku dostępne jest wiele rodzajów grzałek, ale w zasadzie najważniejszym parametrem, który powinien Cię zainteresować, jest ich moc. Moc grzałki obliczana jest w watach.
Zakłada się, że w małym akwarium na jeden litr wody powinien przypadać 1 Wat mocy grzałki. Tym samym, jeżeli chcesz ogrzać akwarium o pojemności np. 80 litrów, celuj w grzałkę o mocy 80 Watów. Jeżeli Twój zbiornik jest mniejszy i ma np. 60 litrów, kup grzałkę o mocy 60 W.
Nie jest to jednak regułą. Jeżeli w Twoim domu jest ciepło, woda w akwarium będzie cieplejsza. W takim wypadku możesz wybrać grzałkę o mniejszej mocy i zastosować się do zasady 0,85 W na 1 litr wody.
Jeżeli masz duże akwarium, czyli takie, którego pojemność przekracza 80 litrów, możesz zastosować metodę 0,5 W na 1 litr wody.
Rodzaje grzałek do akwarium
Nowoczesne grzałki są wyposażone w ogrzewanie cykliczne. Można optymalizować ich pracę zarówno w systemie dzień-noc i ustawiać inne tryby pracy. Jeżeli planujesz właśnie zakup dobrej grzałki, do wyboru masz wiele opcji.
Grzałka do akwarium z termostatem
Grzałka z termostatem jest jednym z popularniejszych rozwiązań. Jej praca jest bardzo wydajna, a sam koszt zakupu dobrej grzałki z termostatem nie jest wygórowany. Na korzyść tego rozwiązania przemawia jej łatwa instalacja (np. montaż na ścianie wewnętrznej zbiornika), a także jednolita niemal bezobsługowa konstrukcja. Wystarczy wybrać odpowiednią temperaturę wody i podłączyć grzałkę do zasilania.
Grzałka prętowa – bez termostatu
Dawniej bardzo popularne – teraz odchodzą w zapomnienie. Są tanie, ale coraz trudniej dostępne. Grzałki prętowe pracują cały czas, dlatego konieczne jest ich manualne wyłączanie, kiedy temperatura w zbiorniku przekracza zalecany poziom.
Kable grzejne do podłoża
Podobnie jak ogrzewanie podłogowe, specjalistyczne kable grzejne do akwarium zapewniają odpowiednią temperaturę dna akwarium i są ukierunkowane na zapewnienie roślinom akwariowym optymalnych warunków do wzrostu.
Grzałka przepływowa do akwarium
Grzałka przepływowa do akwarium ma bardziej rozbudowana konstrukcję. Woda przepuszczana przez grzałkę przepływową przepływa ze zbiornika do grzałki, gdzie jest ogrzewana, a ciepła woda wraca do zbiornika. W ten sposób zapewniony jest równomierny rozkład temperatury w akwarium i możliwe jest jej utrzymanie na odpowiednim poziomie. Grzałka przepływowa montowana jest na zewnątrz zbiornika. To urządzenie sterowane elektronicznie jest też bardziej precyzyjne i zaawansowane technologicznie od opisanych wyżej grzałek.
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię mała grzałka do akwarium o niewielkiej pojemności, czy też model przeznaczony do większych zbiorników – wybór grzałki z termostatem jest jednym z popularniejszych. To rozwiązanie, które znajdzie uznanie zarówno wśród amatorów, jak i osób zajmujących się akwarystyką profesjonalnie.
Grzałka do akwarium a sposób montażu
Większość z zaprezentowanych w tym tekście grzałek montuje się wewnątrz zbiornika. Jednak zakłada się, że grzałki dzieli się na dwa rodzaje:
- grzałki do akwarium zewnętrzne – montowane na zewnątrz zbiornika. Do takich urządzeń zalicza się grzałki przepływowe, które podpinane są do filtra, a element grzewczy umieszczony jest po zewnętrznej stronie akwarium.
- grzałki do akwarium wewnętrzne – montowane bezpośrednio w wodzie. Element grzewczy grzałki wewnętrznej jest dobrze chroniony przed działaniem wody. Wodoszczelna obudowa zabezpiecza elementy elektryczne, dzięki czemu grzałka pozostaje bezpieczna dla ryb i użytkownika.
Jeżeli w Twoim zbiorniku nie ma wystarczająco dużo miejsca na kolejne urządzenie, wybór grzałki zewnętrznej może być dobrym rozwiązaniem.
Dlaczego grzałka w akwarium jest potrzebna?
Ryby nie potrafią samodzielnie regulować temperatury swojego ciała. Jej wysokość jest zawsze uzależniona od temperatury środowiska, w jakim przebywają – czyli wody. Każdy gatunek ryb ma przewidziany dla niego określony zakres temperatur (zazwyczaj jest dość wąski), w którym czuje się dobrze. Optimum termiczne, czyli temperatura, jaka jest utrzymywana w zbiorniku, ma wpływ na dobrostan ryb i procesy metaboliczne, które zachodzą w ich organizmach.
Większość hobbystów hoduje ryby tropikalne. Są to gatunki ciepłolubne, które do dobrego samopoczucia potrzebują wyższych temperatur. Utrzymanie odpowiedniej dla nich temperatury będzie miało wpływ nie tylko na ich wzrost, wybarwienie i stan zdrowia, ale również może stymulować je do rozmnażania.
Pamiętaj również, że ryby nie przepadają za intensywnym wahaniem temperatury. Co więcej, planując hodowlę określonego gatunku, który np. nie lubi również dużej różnicy temperatury powietrza i wody, poza grzałką warto zadbać również o szczelną pokrywę.
Czy grzałka zawsze jest potrzebna?
Zastanawiasz się, czy zakup grzałki do akwarium jest konieczny? Otóż nie zawsze! Wiele zależy od gatunku ryb, które planujesz hodować. Jeżeli Twój zbiornik stoi w dobrze nagrzanym pomieszczeniu, a temperatura wody nie spada poniżej 21°C, możesz zrezygnować z grzałki. Gatunki ryb, które dobrze czują się w chłodniejszej wodzie to na przykład:
- danio,
- gupiki,
- kardynałki,
- strzeble,
- wielkopłetwy,
- złote rybki,
- i wiele innych gatunków.
Pamiętaj, żeby przed podjęciem decyzji o wpuszczeniu ryb do nieogrzewanego zbiornika w pierwszej kolejności sprawdzić ich preferencje.
Jedna, czy dwie grzałki do akwarium?
Jeżeli Twoje akwarium jest duże, a grzałka, którą wybrałeś, nie ma mocy odpowiedniej do ogrzania całego zbiornika, możesz zainwestować w dwie grzałki. Co ciekawe – wielu hodowców stosuje dwie grzałki, nawet kiedy jedna z nich ma odpowiednie parametry, które w zupełności wystarczają do ogrzania całego zbiornika. Dodatkowe urządzenie ma wówczas za zadanie stanowić rezerwę na wypadek ewentualnej awarii jednej z zamontowanych grzałek. To gwarancja zachowania dobrostanu ryb w zbiorniku, bez względu na ewentualną awaryjność sprzętu.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Grzałka do akwarium
1. AQUAEL AQUAEL grzałka przepływowa do akwarium flow heater 300W 122917 DLZAQEAKA0023
2. Aquael Grzałka akwariowa Platinium Heater 150W id 121218
3. Grzałka do akwarium AquaT 50W Happet
Najtańsze produkty: Grzałka do akwarium
1. Lansenfish LansenFish LS Heater 25W - grzałka z termostatem do akwarium 10 - 45l LANSEN LS-25W
Grzałki producenta LansenFish to sprawdzony produkt, cieszący się zaufaniem i popularnością na całym świecie. Posiadają precyzyjny i trwały termostat o szerokiej skali pracy (18st.C - 34st.C) oraz sprawdzoną konstrukcję elementu grzejącego. Grzałka jest całkowicie wodoodporna oraz jest przystosowana do ciągłej pracy, nawet w pełnym zanurzeniu. W zestawie znajdują się przyssawki montażowe.
2. Aquael Grzałka akwariowa Platinium Heater 150W id 121218
3. AQUAEL AQUAEL grzałka przepływowa do akwarium flow heater 300W 122917 DLZAQEAKA0023
Porównanie TOP 3
Nie zapomnij o tym!
Pamiętaj, że grzałkę do akwarium włącza się tylko wtedy, gdy jest zanurzona w wodzie. Aby nie doprowadzić do awarii urządzenia, której nie będzie obejmować gwarancja zawsze dbaj o każdorazowe odłączenie grzałki od zasilania jeszcze przed wyjęciem jej z wody. To samo dotyczy obniżenia poziomu wody w zbiorniku – włączona grzałka zawsze musi być zanurzona w wodzie!
Nie wiesz, jaka grzałka do akwarium będzie odpowiednia? Pamiętaj, że jednym z najważniejszych parametrów determinujących wybór dobrej grzałki jest jej moc. Kiedy już ja określisz, możesz wybrać rodzaj grzałki. Najlepiej sprawdzają się te z automatycznym termostatem. Na koniec wybierz grzałkę sprawdzonego producenta. Zawsze lepiej jest zainwestować nieco więcej i cieszyć się długim, bezawaryjnym działaniem niż kupić tanią grzałkę nieznanej firmy i obawiać się o konieczność jej szybkiej wymiany. Czy wiesz już, która grzałka będzie odpowiednia do Twoje akwarium? Porównaj oferty i sprawdź, która z nich będzie najbardziej atrakcyjna!
Opinie o Grzałka do akwarium
Bardzo pomocne te rankingi, pomogły mi wybrać idealną grzałkę do mojego akwarium. Chciałbym podpowiedzieć innym, że nie tylko moc grzałki jest ważna, ale także jej rozmiar i sposób montażu. Sprawdźcie zawsze, czy grzałka jest odpowiednia do objętości waszego akwarium. Moje drugie pytanie do doświadczonych akwarystów brzmi: czy używacie jakichś dodatkowych termometrów do monitorowania temperatury akwarium? Czy wbudowane czujniki w grzałkach są wystarczająco dokładne? Czekam na wasze odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie, Riveter.